Zamknij

Jak zachować się podczas tornada? Sprawdź, co robić i jak się chronić przed trąbą powietrzną

30.06.2021 14:11
Jak zachować się podczas tornada? Sprawdź, co robić i jak się chronić przed trąbą powietrzną
fot. SHUTTERSTOCK

Tornada w Polsce na szczęście występują dość rzadko. Są jednak szalenie niebezpieczne, dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować sobie plan postępowania na wypadek pojawienia się trąby powietrznej. Dzięki temu, kiedy zobaczymy ją na horyzoncie, będziemy mogli szybko działać.

  1. Trąba powietrzna - najważniejsze informacje
  2. Tornado - jak się zachować podczas trąby powietrznej w domu?
  3. Jak się chronić przed tornadem? Zasady postępowania w terenie
  4. Trąba powietrzna - znaki ostrzegawcze

Trąba powietrzna - najważniejsze informacje

Tornado, inaczej trąba powietrzna, to gwałtownie wirująca kolumna powietrza (zazwyczaj z widocznym lejem kondensacyjnym), która jednocześnie połączona jest z chmurą burzową oraz powierzchnią ziemi lub wody (trąba wodna). Tornado może osiągać różne rozmiary. To niezwykle niebezpieczne zjawisko atmosferyczne występuje praktycznie na wszystkich kontynentach - nie zaobserwowano go jedynie na Antarktydzie. Najczęściej jednak pojawia się w Stanach Zjednoczonych. 

W Polsce tornada występują dość rzadko. Najczęściej notowane są na Wybrzeżu - to tzw. trąby wodne. Zwykle pojawiają się na przełomie lata i jesieni, kiedy morze jest jeszcze ciepłe, a napływające masy powietrza chłodne.

W związku z tym, że w naszym kraju tornada nie pojawiają się dość często, to tak naprawdę mało kto wie, jak zachować się podczas trąby powietrznej. To duży błąd. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza nam się przyda. Poniżej znajdziecie najważniejsze zasady.

Tornado - jak się zachować podczas trąby powietrznej w domu?

Kiedy na horyzoncie zaobserwujemy trąbę powietrzną, musimy działać szybko. Zdecydowanie najlepszych schronieniem jest piwnica w murowanym domu. Jeśli jej nie mamy, możemy schować się w innym pomieszczeniu na parterze, najlepiej położonym w środkowej części budynku bez okien lub z ich małą liczbą (wtedy trzeba trzymać się od nich z daleka). Dobrze sprawdzi się tutaj łazienka. Jeśli mamy wannę, możemy do niej wejść i zakryć głowę.

Pamiętajmy także, żeby wcześniej szczelnie zamknąć wszystkie okna i drzwi w budynku.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku domów drewnianych. Od nich podczas szalejącej trąby powietrznej lepiej trzymać się z dala. Nawet stosunkowo niewielkie tornado może taki budynek znieść z powierzchni ziemi.

Jak się chronić przed tornadem? Zasady postępowania w terenie

Jeśli akurat jesteśmy w terenie, to tutaj także najlepszym wyjściem jest udanie się do najbliższego murowanego budynku. Czasem może jednak nie być takiej możliwości, przykładowo obiekt znajduje się zbyt daleko.

W takiej sytuacji, wbrew powszechnemu przekonaniu, ucieczka pieszo zazwyczaj nie ma większego sensu. W końcu tornado porusza się bardzo szybko. Nie powinno się również przebywać w samochodzie ani kłaść się pod nim.

Co zatem robić? Okazuje się, że dobrym wyjściem jest położenie się w przydrożnym rowie i zakrycie głowy. W ten sposób będziemy mogli uchronić się przed latającymi przedmiotami. 

Trąba powietrzna - znaki ostrzegawcze

Jeśli pojawia się zagrożenie wystąpienia trąby powietrznej, zazwyczaj w radiu oraz w telewizji nadawane są specjalne komunikaty ostrzegawcze. Warto zatem śledzić informacje na bieżąco. Dzięki temu dowiemy się, gdzie jest i w którą stronę przesuwa się niebezpieczna trąba powietrzna. 

Ponadto jest kilka elementów, które zwiastują nadejście tornada. Wśród nich wymienić można m.in. ciemne niebo, duża i nisko położona chmura, mocny grad, głośny ryk.

Jeśli zaobserwujemy wspomniane przed chwilą zjawiska lub usłyszymy ostrzegawcze komunikaty, powinniśmy jak najszybciej udać się w bezpieczne miejsce.

RadioZET.pl/imgw.p/tvn24.pl/Polscy Łowcy Burz/Onet.pl