Zamknij

Jak wyciągnąć kleszcza w 3 krokach? Zobacz, jak usunąć kleszcza

27.03.2018
Aktualizacja: 23.01.2021 20:55

Kleszcze roznoszą groźne choroby, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej, na szczęście zwykle można to zrobić samemu. Sprawdź, jak szybko i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza. Co zrobić, gdy kleszcz wbił się głęboko?

Jak wyciągnąć kleszcza?
fot. Shutterstock

Zbliża się okres wyjazdów i wypoczynków na łonie natury. Razem z przyrodą do życia budzą się kleszcze. Te pasożyty czyhają na nas w parkach, lasach, a nawet przydomowych ogródkach. Co zrobić, jeśli znajdziemy kleszcza na ciele u siebie, swoich bliskich lub schowanego w sierści pupila? Koniecznie przeczytaj, jak wyciągnąć kleszcza.

Kleszcze przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli zauważymy niechcianego towarzysza na naszym ciele, trzeba się go szybko pozbyć. Jednak tylko w niektórych przypadkach powinniśmy udać się do lekarza. Najczęściej kleszcza można usunąć samemu. 

Jak nie należy wyciągać kleszcza?

Nieprawidłowe usuwanie kleszcza może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oderwiemy tylko odwłok, a główka i tułów pasożyta pozostaną w skórze. Pamiętajmy, aby kleszcza:

  • Nie wyciągać „gołymi” palcami;
  • Nie rozgniatać;
  • Nie wyciskać;
  • Nie wykręcać;
  • Nie przypalać;
  • Nie smarować tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem czy benzyną;
  • Nie łapać kleszczykami do paznokci czy igłą.

W takich przypadkach prawdopodobnie uśmiercimy pasożyta, jednak zanim odpadnie, wstrzyknie do naszego organizmu materiał zakaźny. Jak wyciągnąć kleszcza raz a dobrze, nie szkodząc przy tym sobie?

Najpierw przyjrzyj się swojemu ciału. Jeśli kleszcz wbił się na tyle głęboko, że nie widać jego główki, sama wiele nie zdziałasz. Idź do lekarza. Jeśli jednak tkwi płycej, możesz spróbować usunąć go sama.

Jak usunąć kleszcza?

  1. Za pomocą pęsety uchwyć kleszcza jak najbliżej ciała. Chodzi o to, żeby złapać jego główkę, ale nie ściskać odwłoku.
  2. Pociągnij zdecydowanie do góry. Pamiętaj, aby nie wykręcać kleszcza, bo można urwać główkę.
  3. Po wyjęciu kleszcza ranę trzeba zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliższych tygodni. Gdyby pojawiła się różowa otoczka, skonsultuj się z lekarzem, bo takie objaw może świadczyć o zarażeniu się boreliozą.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Usuwanie kleszcza u zwierząt powinno wyglądać tak samo jak u ludzi. Jeśli znajdziemy kleszcza u psa, należy go chwycić pęsetą i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Pasożyta nie należy niczym smarować ani zgniatać.

Usuwanie kleszcza – specjalne karty

W aptekach można kupić specjalne karty do usuwania kleszczy. Są one niewielkich rozmiarów, więc zmieszczą się w kieszeni czy portfelu. Jak z nich korzystać? Należy wsunąć tułów kleszcza w jedno ze wcięć na karcie i delikatnie pociągnąć ku górze. Pozwala to na usunięcie kleszcza w całości.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.