Jak upilnować dziecko na plaży?

09.07.2019
Aktualizacja: 09.07.2019 15:07
Jak upilnować dziecko?

Co roku powtarza się smutny scenariusz - fala upałów, więcej zaginięć i utonięć dzieci. Wystarczą sekundy zagapienia dorosłego, aby dziecko zniknęło z pola widzenia na plaży. Ratownicy i policjanci przypominają, żeby przed wspólnymi wakacjami, przygotować dzieci na taka sytuację i podpowiedzieć jak mają się zachować.

Zagubione dziecko na plaży: jak pomóc?

Obecność ratowników na plaży nie zwalnia rodziców z obowiązku pilnowania dziecka. To oni ponoszą odpowiedzialność za swoje dzieci – muszą być "w ciągłym pogotowiu". Niestety zbyt często jest inaczej. Uwagę dorosłych najczęściej odciąga – telefon, książka, drzemka na plaży, zmęczenie, alkohol... – Mama rozmawia przez telefon na leżaku, wówczas gdy jej około 3-4-letnia córeczka wchodzi w kółeczku sama do basenu (1,35 m). Podchodzę, zwracam uwagę... Ona zdziwiona. Odkłada telefon, idzie do dziecka – opisuje na Facebooku jedną z sytuacji ratowniczka. 

Kiedy dziecko oddala się od rodzica, życie staje w miejscu. Nagłe otrzeźwienie, szok, płacz i nerwowe poszukiwania. Jednym z miejsc, w których dzieci gubią się wyjątkowo często, są właśnie zatłoczone plaże. Z tego powodu dzieci powinniśmy nie tylko uważnie pilnować, ale i edukować, mówić, pokazywać na przykładach. Oto 6 punktów, które mogą ochronić ciebie i twoje dziecko przed tragedią podczas wakacji:

  1. Nie spuszczaj dziecka z oczu. Nieważne czy dziecko bawi się na piasku, czy w wodzie - rodzi musi być czujny przez cały czas. 
  2. Załóż dziecku opaskę z telefonem do mamy. Ten gadżet z promieniowaniem UV (koszt ok. 20 zł)  to idealny i niezbędny gadżet dla dzieci bawiących się na plaży.
  3. Zawsze miej przy sobie włączony i niewyciszony telefon. Częstym błędem rodziców jest pozostawienie telefonu w trybie wyciszenia, co wydłuża czas zaginięcia dziecka. 
  4. Przeszkól dziecko, zanim pojedziecie na urlop, jak prosić o pomoc, gdy się zagubi. Ważne, aby przekazać dziecku, że o pomoc może poprosić np.: inną mamę. Największe zaufanie dzieci wzbudzają kobiety, które podobnie, jak ich mama otoczone są dziećmi. Do obcych mężczyzn są zdecydowanie bardziej nieśmiałe. Innym rozwiązaniem jest poszukanie ratownika, ale małe dziecko może mieć z problem, poza tym w ten sposób oddala się jeszcze bardziej od rodziców. 
  5. Za każdym razem, gdy będziesz wybierać się z dzieckiem na plaży zapisz na przedramieniu numer telefonu do rodzica. 
  6. Nie pozwól, aby dziecko było samo i zbyt blisko linii brzegowej. Dziecięca wyobraźnia nie potrafi przewidzieć, że fala przychodzi gwałtownie i z ogromną siłą. 

Nietuzinkowym pomysłem wykazali plażowicze, którzy po znalezieniu dziecka, zaczęli rytmicznie klaskać wokół dziecka. Na YouTubie pojawił się filmik z "akcja poszukiwawczej".  W ten sposób w błyskawicznym tempie znaleziono mamę zgubionej dziewczynki. 

Według WHO najwyższe globalne wskaźniki utonięć obejmują grupę dzieci w wieku 1-4 lat, a następnie dzieci w wieku 5-9 lat. Utonięcia są na 3 miejscu powodów śmierci wśród dzieci.