Zamknij

Co robić podczas burzy w domu? 5 wskazówek, jak zabezpieczyć swój dom przed piorunami

30.06.2021 14:59
Jak się zachować w czasie burzy w domu? 5 wskazówek, jak zabezpieczyć swój dom przed piorunami
fot. SHUTTERSTOCK

Pogoda latem bywa dość zmienna i nierzadko w tym czasie dochodzi do wyładowań atmosferycznych. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby wiedzieć, jak zachować się podczas burzy w domu. Poniżej znajdziecie 5 wskazówek, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed piorunami.

Burze fascynują wiele osób. I choć trzeba przyznać, że rzeczywiście są bardzo widowiskowe, to jednak nie można zapominać o tym, że są także niezwykle niebezpieczne. Przed nadejściem burzy pojawiają się ostrzeżenia meteorologiczne i zazwyczaj wysyłane są specjalne alerty RCB. Dzięki temu można odpowiednio przygotować się na nadchodzące wyładowania atmosferyczne - najlepiej chowając się w domu. Koniecznie sprawdź, jak w czasie burzy zachować się w mieszkaniu.

Jak się zachować w czasie burzy w domu? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Podczas burzy w domu, choć wydaje się, że jest to miejsce stosunkowo bezpieczne, to i tak powinniśmy pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą zadbać o twoje bezpieczeństwo w czasie wyładowań atmosferycznych oraz zabezpieczą twój dom przed piorunami. 

1. Zamknijmy wszystkie okna w mieszkaniu 

Choć perspektywa otwarcia okien podczas burzy i przewietrzenia mieszkania może mocno kusić, to z dwóch powodów nie powinniśmy tego robić. Po pierwsze podczas bardzo silnej burzy tzw. piorun kulisty może wpaść do domu właśnie przez otwarte okno. Zjawisko to co prawda jest niezwykle rzadko spotykane, ale niewykluczone, że może się zdarzyć. Ponadto szczelne zamknięcie okien może uchronić nas także przed zalaniem. 

Co więcej, niewskazane jest także samo podchodzenie do okien i drzwi podczas burzy.

2. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki)

Wyciągnięcie wszystkich wtyczek z gniazdek znajdujących się w naszym domu to najlepszy sposób na zabezpieczenie naszego sprzętu elektrycznego. W ten sposób zyskamy pewność, że nie zostanie on uszkodzony w sytuacji, w której na przykład doszłoby do przepięcia sieci.

Sprawdź też:  Czy zmiana pogody może powodować ból głowy?

3. Usuńmy z balkonu wszystkie lekkie przedmioty

Bardzo ważne jest, aby przed burzą usunąć z balkonu wszystkie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez silny wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Schowaj zatem m.in. doniczki z kwiatkami, plastikowe meble czy suszarkę na pranie.

4. Przygotujmy się na awaryjną sytuację

Warto także przygotować się na awaryjną sytuację, na przykład, jakby pojawiły się przerwy w dostawie prądu. Dobrze mieć schowaną w bezpieczne miejsce latarkę oraz świeczki. 

Sprawdź też:  Zmiana ciśnienia: samopoczucie i zdrowie. Jak sobie radzić z meteopatią?

5. Zostańmy w domu

Jeśli nie musimy, lepiej nie wychodźmy z domu podczas burzy. W terenie jest o wiele bardziej niebezpiecznie.

RadioZET.pl/Wp.pl/policja.pl/radarburz.pl