Zamknij

Rośnie liczba infekcji hantawirusem, który roznoszą gryzonie. Urząd zdrowia ostrzega

16.06.2021 16:57
Hantawirusa przenoszą gryzonie, infekcje w Niemczech
fot. Shutterstock

W Niemczech rośnie liczba zakażeń hantawirsuem, który przenoszą norniki. Infekcji jest już więcej niż podczas epidemii dwa lata temu. – W tym roku może zakazić się wiele osób – ostrzega prezydent landu Badenia-Wirtembergia. Czy to samo może się zdarzyć w Polsce?

Według Związkowego Urzędu Zdrowia w Badenii-Wirtembergii wszędzie tam, gdzie żyją norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy, bardzo dużo osób może zakazić się hantawirusem powodującym chorobę mającą objawy grypopodobne. Gryzonie przenoszą chorobę, ale same na nią nie chorują.

Więcej zakażeń hantawirusem niż podczas poprzedniej epidemii

Od początku roku hantawirusem w Niemczech zakaziły się już 894 osoby. Dla porównania, podczas ostatniej epidemii w 2019 r. zgłoszono 833 przypadki zakażeń. – W Badenii-Wirtembergii regularnie dochodzi do zakażeń hantawirusami. Na podstawie dotychczasowych danych liczbowych można przypuszczać, że w tym roku zainfekowanych może zostać wiele osób – powiedział prezydent landu Wolfgang Reimer.

Choroba wywołana przez hantawirusa ma przeważnie objawy grypopodobne: wysoką gorączkę, bóle głowy i kończyn oraz nudności i wymioty. Ale może również dotyczyć nerek i doprowadzić do ich ostrej niewydolności. Chorobę leczy się jedynie objawowo, szczepionka przeciwko niej nie istnieje.

Jak można zakazić się hantawirusem?

W Niemczech głównym źródłem zakażeń hantawirusem jest wdychanie kurzu pochodzącego z odchodów nornika czerwonogrzbietego (zwanego także leśnym). Gryzonie wydalają wirusa także ze śliną i moczem. Można się nim zakazić podczas sprzątania garaży lub szop, gdzie zwierzęta te lubią mieszkać. Aby zapobiec zakażeniu należy unikać kontaktu z gryzoniami, a także z ich wydzielinami i wydalinami.

Szczególnie narażeni na zakażenie hantawirusem są leśnicy, myśliwi i pracownicy budowlani. Ale groźne dla ludzi mogą być też schroniska leśne i budki grillowe.

W Polsce najwięcej zachorowań spowodowanych hantawirusami notowano dotychczas w województwie podkarpackim (teren endemiczny). W latach 2005-2018 w tym regionie stwierdzono ok. 150 przypadków zakażeń hantawirusowych. Dr n. med. Wacław Bentkowski, nefrolog z Kliniki Nefrologii ze Stacją Dializ w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, który prowadziy obserwacje zakażeń hantawirusami, powiedział „Pulsowi Medycyny”, że „do roku 2014 zakażenia wywołane przez hantawirusy były uznawane za łagodne. Jednak w 2014 r. odnotowano aż 54 przypadki zakażeń, a z powodu powikłań zmarły trzy osoby”. Nie można jednak mieć pewności, co do realnej skali zakażeń – te o łagodnym przebiegu nie są bowiem zgłaszane, więc nie figurują w statystykach.

Źródło: PAP / „Puls Medycyny”