Gdzie jest najwięcej kleszczy? Jak sprawić, by do nas nie lgnęły?

Monika Piorun
31.05.2017 18:22
Gdzie jest najwięcej kleszczy? Jak sprawić, by do nas nie lgnęły?
fot. pixaby.com/SGGW

Z badań prowadzonych przez naukowców z SGGW wynika, że najwięcej kleszczy z boreliozą w Warszawie jest w Lesie Kabackim i Lesie Bielańskim. Ekspertka z tej uczelni wyjaśnia, jak sprawić, by te groźne stworzenia omijały nas z daleka.

Boreliozą na Mazowszu może być zarażonych około 30-40 proc. kleszczy. Najlepsze warunki do rozwoju mają wtedy, kiedy wilgotność powietrza waha się w granicy 60-85 proc. Nie sprzyja im za to susza i siarczysty mróz.

W okolice miasta i siedzib ludzkich przenoszą się głównie za sprawą zwierząt, na których żerują - np. gołębi, kun domowych, lisów, saren a nawet zwykłych psów czy kotów. Samice tych pajęczaków mogą składać za jednym razem po kilka tysięcy jaj, z których szybko rozwijają się młode i... głodne osobniki. Co robić, się przed nimi uchronić?

Zobacz także

Jak sprawić, by kleszcze nas omijały?

Picie herbatki z czystka, otaczanie się kwiatami wrotyczu i lawendy lub zapachem wanilii - popularne metody odstraszania kleszczy mogą być nieskuteczne. Według mgr. inż. Ewy Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW:

Sadzenie w ogrodach roślin, za którymi kleszcze "nie przepadają" nie daje 100% ochrony przed tymi pajęczakami. Ani wrotycz, ani lawenda nie odstraszą wygłodniałego pasożyta. Chwilowe zabezpieczenie mogą stanowić olejki eteryczne aplikowane bezpośrednio na skórę, ale ich działanie jest krótkotrwałe - szybko się ulatniają.

- Z moich wstępnych obserwacji wynika, że np. olejek waniliowy wręcz je wabi. Kleszcze nie reagują też na ultradźwięki, a pytania na ten temat słyszę bardzo często (przecież to nie karaczany) - wyjaśnia ekspertka. Czy istnieje więc sposób, by się przed nimi zabezpieczyć?

- Najskuteczniejszą ochronę przed kleszczami zapewniają preparaty chemiczne zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET. Chociaż budzi ona wiele kontrowersji, jest to obecnie jedyny skuteczny środek zaradczy. Właśnie dzięki tego typu preparatom stajemy się "niewidoczni" dla krwiopijców - przekonuje Ewa Sady.

Zobacz także

Co robić, kiedy zaatakuje nas kleszcz i jak go usunąć? 

„Jeśli zauważymy i usuniemy kleszcza do 12h od wpicia, ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie. Trzeba pamiętać, by przy pozbywaniu się go nie uszkodzić jego idiosomy i nie sprowokować go do wymiotów. Ograniczamy w ten sposób ryzyko dostania się do naszego organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów. Wyciągniętego osobnika warto oddać do badania laboratoryjnego i sprawdzić, czy był zakażony.

Można też zrobić testy na obecność krętek Borrelia burgdorferi z krwi. Obecnie specyficzne objawy wywołane przez boreliozę czy babeszjozę nie są charakterystycznym wyznacznikiem zachorowania. Tylko połowa zakażeń boreliozą skutkuje pojawieniem się rumienia wędrującego, a babeszjoza u zwierząt domowych coraz rzadziej wywołuje u nich specyficzną zmianę zabarwienia moczu. Po spotkaniu z kleszczem wskazana jest wzmożona czujność i obserwacja reakcji organizmu. Każdy objaw może być istotny, nawet ten podobny do przeziębienia czy grypy” – mówi Ewa Sady.

Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest zaszczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie istnieje jednak żaden preparat zapewniający równie skuteczną ochronę przed boreliozą.

Zobacz także

Gdzie w Warszawie jest najwięcej kleszczy?

Zrzut ekranu 2017-05-31 o 16.13.16

Marta Supergan-Marwicz, która od lat specjalizuje się w parazytologii, jest autorką Warszawskiej Mapy Kleszczy. Oznaczane są na niej miejsca, gdzie jest ich najwięcej. Mieszkańcy stolicy najczęściej mogą się na nie natknąć w okolicach Lasu Kabackiego i Lasu Bielańskiego.

____

zdrowie.radiozet.pl/SGGW/π