Zamknij

Fala upałów: co może zrobić z twoim organizmem?

13.08.2020 15:20

Od kilku dni czujesz ogólne osłabienie, senność, problemy z koncentracją? Wraz z nadejściem upałów może pogorszyć się samopoczucie. Najczęściej ma to związek z działaniem wysokiej temperatury i odwodnieniem. Sprawdź, co dokładnie dzieje się z twoim organizmem, podczas fali upałów. 

Jak upały wpływają na organizm?
fot. Shutterstock
 • Ekstremalne ciepło wpływa na ciało i mózg. Podwyższona temperatura ciała może powodować obfite pocenie się, wilgotną skórę, odwodnienie, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, skurcze i szybki, słaby puls.

Upalne dni są prawdziwym wyzwaniem dla osób, które przebywają w mieście. Ekstremalne upały mogą mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia fizycznego, nastrój i zachowanie. Upały są szczególnie trudne do zniesienia w mieście. Ciepło powoduje pogorszenie zanieczyszczenia powietrza i pogorszenie jakości powietrza, co utrudnia oddychanie i prowadzi do wielu chorób.

Upały: jak mogą pogorszyć zdrowie?

1. Nasila się alergia

Senność, która jest bardzo częsta w trakcie upałów, może wskazywać na alergię. Pozostałe objawy to: cieknący lub zablokowany nos, łzawiące i swędzące oczy.. Za występowanie objawów alergii latem odpowiedzialne są głównie trawy i zboża.Leczenie, poza unikaniem alergenów, polega na stosowaniu leków antyhistaminowych, działających miejscowo sterydów, a w przypadku ciężkich alergii także leków działających ogólnie. Wśród metod terapeutycznych dostępne są również metody odczulania.

2. Udar cieplny

Udar cieplny często występuje jako następstwo łagodniejszych chorób związanych z gorącem, takich jak skurcze cieplne, omdlenia i wyczerpanie cieplne. Udar cieplny może zabić lub spowodować uszkodzenie mózgu i innych narządów wewnętrznych. Chociaż dotyka głównie ludzi w wieku powyżej 50 lat, coraz częściej dotyka młodych ludzi.

Oznaki udaru cieplnego obejmują:

 • ból głowy,
 • zawroty głowy i dezorientacja,
 • utrata apetytu i nudności,
 • nadmierne pocenie się i blada, wilgotna skóra,
 • skurcze rąk, nóg i brzucha,
 • szybki oddech lub puls,
 • temperatura 38 stopni Celcjusza lub wyższa.

Jeśli ktoś ma wyczerpanie cieplne, wykonaj następujące 4 kroki:

 1. Przenieś je w chłodne miejsce.
 2. Połóż osobę i podnieś jej nogi.
 3. Podaj wodę.
 4. Schłodź skórę - spryskaj lub spryskaj zimną wodą i wachluj. Zimne okłady pod pachami lub szyją również są dobre.
 5. Zostań z osobą, dopóki nie poczuje się lepiej.

Powinna zacząć się czuć się lepiej w ciągu 30 minut.

3. Niedotlenienie organizmu (hipoksja)

Wysoka temperatura na zewnątrz prowadzi do nagrzania organizmu. Gdy temperatura ciała osiągnie 38,5 ° C, większość ludzi odczuwa zmęczenie. Kaskada objawów nasila się, gdy temperatura nadal rośnie poza bezpieczny zakres funkcjonowania naszych narządów: serca, mózgu, nerek i płuc.

Niedotlenienie organizmu, czyli hipoksja to stan niedotlenienia tkanek wynikający najczęściej z hipoksemii, czyli niedoboru tlenu we krwi. Dotyczy to całego organizmu.

Dolegliwości wynikają z niedotlenienia organizmu to:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • zmęczenie,
 • senność,
 • duszności,

4. Opóźnia pamięć, pogarsza uwagę, pogarsza się zdrowie psychiczne

Wiele badań potwierdza wniosek, że ciepło upośledza funkcje poznawcze. Badacze z Harvardu obserwowali 44 zdrowych studentów, porównując funkcje poznawcze, skupienie, przetwarzanie, czas reakcji i pamięć podczas 12-dniowej fali upałów. Wyniki pokazały, że uczniowie mieszkający w klimatyzowanych akademikach funkcjonowali znacznie lepiej niż równie dopasowana grupa studentów, którzy mieszkali w nieklimatyzowanych akademikach.

Kiedy latem pracujemy w nagrzanym pomieszczeniu, konieczne jest zadbanie o nawodnienie (4 litry  dziennie), przewiew, odpowiednią dietę.  To może uchronić przed pogorszeniem stanu psychicznego.

loader

5. Problemy z krążeniem

Upały  to zawsze duże wyzwanie dla układu krążenia.. Niewydolność serca, wady zastawek w sercu, zapalenie mięśnia sercowego, czy spadki ciśnienia, to tylko niektóre z chorób, mogące objawiać się ogólnym złym samopoczuciem, zmęczeniem, czy sennością.

Narażenie na ekstremalne ciepło powoduje dodatkowe obciążenie serca. Nasilić to może odwodnienie, a tym samym do obniżenia objętości krwi, serce musi znacznie zwiększyć swoją pracę.

Źródło: psychiatrictimes.combusinessinsider.com;  nhs.ukwebmd.com