Jedziesz na egzotyczne wakacje? Uważaj na superbakterie!

Monika Piorun
27.06.2016 11:27
Jedziesz na egzotyczne wakacje? Uważaj na superbakterie!
fot. - Wystarczą dwa dni pobytu na innym kontynencie, by bakterie, które zaczną egzystować w naszym organizmie, stały się antybiotykooporne - dowodzą holenderscy naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Maastricht.

- Wystarczą dwa dni pobytu na innym kontynencie, by bakterie, które zaczną egzystować w naszym organizmie, stały się antybiotykooporne - dowodzą holenderscy naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Maastricht.

Jeśli podczas najbliższego urlopu wybierasz się w odległy zakątek świata, powinieneś wiedzieć, że w tym roku bakterie, z którymi się zetkniesz jak tylko dotrzesz na miejsce, mogą być dużo bardziej uciążliwe niż zwykle. Dlaczego?

Okazuje się, że już po zaledwie dwóch dobach nowe mikroby potrafią stać się antybiotykooporne. Ze względu na to, że są coraz bardziej zmutowane, przestają na nie działać dotychczas skuteczne leki. Wyniki badań zaprezentowanych na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Mikrobiologicznego w Bostonie wskazują, że potrzeba im na to już zaledwie 48 godzin.

Po przebadaniu próbek flory bakteryjnej 122 turystów podróżujących z Holandii do Chin, Filipin, Indii, Korei Południowej i Kanady, specjalistom z Uniwersytetu Maastricht udało się udowodnić, że bakterie z genami odporności na leki możemy nabyć w ciągu dwóch dni od wylądowania w obcym i sporo oddalonym od naszego miejsca zamieszkania kraju. Antybiotykooporne mikroorganizmy są w stanie egzystować w naszym ciele nawet do miesiąca od powrotu z egzotycznej podróży.

Mikrobiolog Petra Wolffs, która skomentowała wyniki badań na łamach czasopisma New Scientist, tłumaczy, że najprawdopodobniej głównym źródłem zakażenia superbakteriami jest konsumowane przez turystów pożywienie dostępne w miejscu ich pobytu oraz woda.

Naukowcy wykluczają, że badani przez nich pacjenci mogli się zarazić np. podczas podróży samolotem. Podawane przez koncerny lotnicze potrawy w nie wykazały obecności niebezpiecznych szczepów bakteryjnych.

Na razie nie wiadomo, czy turyści, którzy po powrocie z egzotycznych wypraw mogą nawet przez miesiąc być nosicielami antybiotykoopornych bakterii, są w stanie zarażać nimi osoby postronne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nowy typ zmutowanych bakterii zabija już rocznie około 50 tys. ludzi na całym świecie. Coraz częściej można usłyszeć, że lekarze nie są w stanie poradzić sobie z nowymi mikrobami. Pod koniec maja 2016 Amerykanie informowali o zarażeniu 49-letniej mieszkanki Pensylwanii niezidentyfikowanym mikroorganizmem odpornym na działanie leków.

"Przez połowę czasu geologicznego naszymi przodkami były bakterie. Do tej pory jest nimi większość istot na naszej planecie, a każda z trylionów ludzkich komórek jest dla nich kolonią."

prof. Richard Dawkins, brytyjski ewolucjonista wykładający na Uniwersytecie w Oksfordzie

Niestety koncerny farmaceutyczne uważają, że inwestowanie w badania, które mogłyby odkryć nowy lek na szkodliwe szczepy bakteryjne, są nierentowne, dlatego starają się o wielomilionowe dotacje finansowane z budżetów wysokorozwiniętych państw. Przyszłość pokaże, czy uda się wcielić w życie takie rozwiązanie.

Na razie jednak lepiej zachować ostrożność podczas podróżowania w egzotyczne zakątki ziemi i dbać o higienę osobistą. Bezpieczniej pić wodę butelkowaną. Warto ją też stosować do mycia rąk i zębów. Choć nie da się w 100% zagwarantować, że dostępne na miejscu pożywienie nam nie zaszkodzi, to jednak zaleca się, by w miarę możliwości zwracać uwagę na źródło jego pochodzenia.

Zachowajcie ostrożność podczas zagranicznych wyjazdów, żeby nic Wam nie zepsuło dobrej zabawy i udanego wypoczynku!

Podzielcie się z nami własnymi sposobami na to, by nie dać się zarazkom podczas podróży - jeśli uważacie je za skuteczne!

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π