Zamknij

Czy każdy kleszcz roznosi choroby? Jak poznać, że kleszcz zaraził chorobą?

14.05.2020 15:03

Czy każdy kleszcz roznosi choroby? Niestety większość tych pajęczaków może być źródłem patogenów, choć nie zawsze oznacza to, że człowiek poważnie zachoruje. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy chorób roznoszonych przez kleszcze, by prawidłowo je rozpoznać i zareagować w odpowiednim czasie.

Czy każdy kleszcz roznosi choroby?
fot. Shutterstock

Kleszcze są nosicielem wielu patogenów, które przenoszą na człowieka (lub innego żywiciela) poprzez pokłucie. Patogeny te mogą powodować poważne choroby, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

Czy każdy kleszcz roznosi choroby? Każdy kleszcz może, choć nie musi być zainfekowany patogenami. Choć każde ukłucie przez kleszcza niesie za sobą ryzyko infekcji, to są w Polsce szczególne regiony obarczone wysokim ryzykiem ,,złapania'' kleszcza i choroby odkleszczowej.

Regiony uważane za endemiczne dla kleszczowego zapalenia mózgu i boreliozy znajdują się w północno-wschodniej Polsce i na Mazurach, jednak przypadki tych chorób raportowano w większości województw w Polsce. 

W Polsce występuje kilka gatunków kleszczy, z których istotne znaczenie dla ludzi ma kleszcz pospolity (Ixodes ricinus).  Co ciekawe, pajęczaki te są pasożytami zewnętrznymi kręgowców - myszy, zwierzyny płowej, bydła, koni, ptaków, rzadziej gadów, a człowiek jest dla nich jedynie żywicielem przypadkowym.

ZOBACZ: Barbara Kurdej-Szatan o boreliozie: to był dziwny punktowy ból na ręce

Jak poznać, że ukuł zainfekowany kleszcz?

Najbardziej znanym objawem wizualnym infekcji pojawiającej się po pokłuciu przez zainfekowanego kleszcza jest rumień w kształcie okręgu (rumień wędrujący), który pojawia się dookoła miejsca pokłucia. To typowa oznaka zakażenia krętkami borelii. 

Objawy ogólne mogące wskazywać na infekcję wywołaną przez kleszcza to przede wszystkim: objawy grypopodobne, senność, gorączka, ból głowy i trudności z koncentracją.

Do lekarza należy zgłosić się, jeśli po ukłuciu przez kleszcza pojawią się niepokojące objawy (podobne do grypy) lub, gdy zauważysz na skórze rumień w miejscu ukłucia. Warto jednak wiedzieć, że objawy nie muszą wystąpić tuż po ukłuciu przez kleszcza. Mogą minąć trzy tygodnie lub więcej, nim objawy infekcji staną się zauważalne. Dlatego trzeba zachować czujność nawet na długo po usunięciu kleszcza ze skóry.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.