Zamknij

Jak walczyć z komarami? Te domowe sposoby są najlepsze

Monika Karbarczyk
13.08.2015 15:34
Komary, jak się przed nimi chronić? SPOSOBY są bardzo proste

Kto z nas nie lubi przesiadywać na świeżym powietrzu w długie, letnie wieczory? Niestety, to też ulubiona pora... komarów. Dowiedz się, jak walczyć z komarami domowymi sposobami.

Do walki z komarami najczęściej stosujemy środki, zawierające substancję chemiczną DEET, która jest skuteczna, ale - ze względu na swoje szkodliwe działanie - budzi wiele kontrowersji. Jeśli nie chcesz ryzykować wypróbuj domowe sposoby walki z komarami.

Co odstrasza komary?

1. Unikaj zbiorników wodnych

Komary do rozmnażania i rozwoju potrzebują środowiska wodnego. Może to być oczko wodne, woda stojąca w wiadrze czy konewce. Jeśli nie chcesz, by komary rozmnażały się w pobliżu twojego domu, pozbądź się podobnych zbiorników z najbliższego otoczenia lub często wymieniaj w nich wodę.

Polecamy: Wszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom

2. Zasadź komarzycę, czyli Plektrantus koleusowaty

Komarzyca, czyli Plektrantus koleusowaty, to ozdobna, łatwa w uprawie roślina, która wydziela specyficzny zapach, którego nie znoszą komary. Wystarczy raz na jakiś czas rozetrzeć jej liście w dłoniach, a następnie wysmarować nimi odkryte miejsca na ciele (szyję, nogi, ręce etc.). Roślina ta zapewni nam ochronę przed komarami, a dodatkowo będą pełniły funkcję ozdobną.

3. Wyciąg z eukaliptusa

Wyciąg z eukaliptus, popularnie nazywany jest olejkiem eukaliptusowym cytrynowym, który występuje zarówno w postaci płynnej, jak i aerozolu. Właściwości odstraszające komary nie są jedyną zaletą tego wyciągu; jest on równie pomocny przy przeziębieniach.

4. Posmaruj się olejkiem waniliowym

Komary nie lubią zapachu olejku waniliowego, dlatego warto go nałożyć na skórę. Niestety zapach olejku bardzo szybko się ulatnia, więc działa on krótko.

Co nie działa na komary?

Bezużyteczne w walce z komarami są powszechnie rekomendowana witamina B1 oraz czosnek. Badania naukowe nie potwierdzają ich skuteczności.

Zobacz także: Masz tę grupę krwi? Będą Cię częściej kąsać komary!

Aneta Moskalik/mk