Coraz więcej zasłabnięć z powodu upałów. Ratownicy górscy ostrzegają

Monika Piorun
20.07.2017 13:51
Coraz więcej zasłabnięć z powodu upałów. Ratownicy górscy ostrzegają
fot. Dariusz Zarod/East News

Ratownicy górscy przypominają turystom, którzy wybierają się na górskie szlaki, aby zabierali ze sobą zapas wody, nakrycie głowy i używali kremów z filtrem - upały są częstą przyczyną zasłabnięć w górach.

Latem w górach może być dużo przyjemniej niż w innych rejonach kraju. Niestety nawet na wysokościach należy dbać o to, by upał nie dał się nam we znaki.

Jak wyjaśnia naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusz Zaród:

Wysokie temperatury w górach są szczególnie groźne dla dzieci i osób starszych. Ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów w organizmie i wybór odpowiednich tras, stosownych do możliwości.

Jak się przygotować na upały w górach?

Idąc na górską wyprawę należy mieć na uwadze, że na otwartych przestrzeniach nie ma schronienia przed słońcem, dlatego warto mieć nakrycie głowy.

Ostre słońce, szczególnie mocno operujące w górach, może być też przyczyną poparzeń skóry. Na Podhalu w najbliższym czasie spodziewane są temperatury do 28 stopni Celsjusza.

Ratownicy górscy radzą, aby w góry podczas kilku najbliższych dni, kiedy wedle prognoz zapowiadane są wysokie temperatury, wychodzić o świcie, nawet o godz. 5 rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak ostre jak w godzinach południowych.

Ratownicy ostrzegają również przed żmijami, które lubią wygrzewać się na słońcu. Jak wyjaśnia szef podhalańskiego GOPR:

Żmija nie zaatakuje człowieka bez powodu. Najczęściej ukoszenia zdarzają się, kiedy człowiek nadepnie na żmiję, lub znajdzie się za blisko niej. Wówczas konieczna jest pomoc medyczna.

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-07-21 o 13.11.45 1

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π