Coraz więcej zasłabnięć z powodu upałów. Ratownicy górscy ostrzegają

Monika Piorun
20.07.2017 13:51
Coraz więcej zasłabnięć z powodu upałów. Ratownicy górscy ostrzegają
fot. Dariusz Zarod/East News

Ratownicy górscy przypominają turystom, którzy wybierają się na górskie szlaki, aby zabierali ze sobą zapas wody, nakrycie głowy i używali kremów z filtrem - upały są częstą przyczyną zasłabnięć w górach.

Latem w górach może być dużo przyjemniej niż w innych rejonach kraju. Niestety nawet na wysokościach należy dbać o to, by upał nie dał się nam we znaki.

Jak wyjaśnia naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR Mariusz Zaród:

Wysokie temperatury w górach są szczególnie groźne dla dzieci i osób starszych. Ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów w organizmie i wybór odpowiednich tras, stosownych do możliwości.

Jak się przygotować na upały w górach?

Idąc na górską wyprawę należy mieć na uwadze, że na otwartych przestrzeniach nie ma schronienia przed słońcem, dlatego warto mieć nakrycie głowy.

Ostre słońce, szczególnie mocno operujące w górach, może być też przyczyną poparzeń skóry. Na Podhalu w najbliższym czasie spodziewane są temperatury do 28 stopni Celsjusza.

Ratownicy górscy radzą, aby w góry podczas kilku najbliższych dni, kiedy wedle prognoz zapowiadane są wysokie temperatury, wychodzić o świcie, nawet o godz. 5 rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak ostre jak w godzinach południowych.

Ratownicy ostrzegają również przed żmijami, które lubią wygrzewać się na słońcu. Jak wyjaśnia szef podhalańskiego GOPR:

Żmija nie zaatakuje człowieka bez powodu. Najczęściej ukoszenia zdarzają się, kiedy człowiek nadepnie na żmiję, lub znajdzie się za blisko niej. Wówczas konieczna jest pomoc medyczna.

Zrzut ekranu 2017-07-21 o 13.11.45 1

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π