Zamknij

Cofka to wróg pływających w morzu. Dlaczego jest groźna?

01.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:12

Spędzasz przyjemny czas w wodzie i korzystasz z morskich fal, aż nagle jeden odpływ podcina Ci nogi i zabiera z ogromną siłą w tył wciągając coraz dalej w morze. To cofka, czyli prąd wsteczny, jednak z częstszych przyczyn utonięć w morzu. Cofka jest groźna szczególnie dla dzieci, które stawiają mniejszy opór, ale z jej powodu utonąć może również dorosły, doświadczony pływak. 

Dzieci na plaży
fot. Shuuterstock

Cofka, czyli prąd wsteczny, to częsta przyczyna utonięć nad morzem. Jest to zjawisko groźne, choć z pozoru niewinne. 

Cofka to pewnego rodzaju odpływ. W pewnym momencie fale wylewają się na brzeg dalej niż zwykle, a potem gwałtownie się cofają, porywając ze sobą wszystko wgłąb morza. Wtedy tworzy się prąd wsteczny, tzw. cofka. To jest moment wyjątkowo niebezpieczny dla osób przebywających w tym czasie w wodzie, bo wracająca w tył woda podcina człowieka i zabiera go ze sobą głębiej w morze. Wszystko dzieje się tak szybko i gwałtownie, że ludzie na brzegu mogą nawet nie zauważyć porwanej przez cofkę osoby. 

Niezależnie od siły i doświadczenia w pływaniu, prąd wsteczny może skutecznie uniemożliwić wydostanie się z wody. 

Jak uniknąć porwania przez cofkę?

Co zrobić, gdy porwie cofka? Przede wszystkim nie starać się dopłynąć do brzegu za wszelką cenę. Lepiej nie stawiać oporu wodzie, bo można szybko stracić siły. Gdy woda porwie daleko od brzegu, można zacząć płynąć w lewą bądź prawą stronę, równolegle do brzegu. Trzeba jednak uważać, by z powrotem nie znaleźć się w obrębie prądu. Drugim rozwiązaniem jest popłynięcie wraz z prądem w głąb morza i kiedy przestaniemy czuć jego oddziaływanie, zmienić kierunek na równoległy do brzegu. W ten sposób należy spróbować opłynąć prąd. Przede wszystkim należy jednak spróbować zachować spokój.

Aby zminimalizować ryzyko porwania przez cofkę i podtopienia, najlepiej kąpać się przy brzegu i w miejscach pilnowanych przez ratowników morskich. Najlepiej kierować się bojami - boja biała oznacza, że woda jest płytka, a boja czerwona, że to przestrzeń dla dorosłych, ostatnia boja żółta to teren przeznaczony dla bardzo dobrych pływaków, bo ustawiona jest mniej więcej 50 m od linii brzegowej, a głębokość w tym miejscu sięga 4 m.

Podstawą jest również obserwacja warunków na plaży. Jeśli wywieszona jest biała flaga, to znaczy, że warunki są dobre i można się kapać w wodzie. Natomiast flaga czerwona oznacza, że do wody wchodzić nie wolno, bo jest to groźne dla życia człowieka. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na plaży i w wodzie pozwala w dużym stopniu ograniczyć ryzyko utonięcia. 

Należy również pamiętać, że dzieci do lat 7. mogą się kąpać tylko pod opieką dorosłych. Nie powinny również kąpać się, gdy woda jest wzburzona, a fale wysokie. 

ZOBACZ: Jak uniknąć utonięcia, gdy znajdziesz się w sytuacji zagrożenia?