Na jakie choroby warto zaszczepić się przed wyjazdem w tropiki? [LISTA]

Monika Piorun
23.07.2018 18:43
Lista chorób przeciwko którym warto się zaszczepić przed wyjazdem w tropiki
fot. Shutterstock

Lekarz medycyny podróży – dr hab. n. med Bożena Walewska-Zielecka – tłumaczy, co może być największym zagrożeniem dla zdrowia turystów podczas wakacyjnych eskapad w  egzotyczne zakątki świata.

Jeśli chodzi o choroby zakaźne, to nie ma gwarancji, że nie zarazimy się nimi zupełnie przypadkowo nawet w miejscu zamieszkania. Wybierając się jednak w regiony, w których istnieje zwiększone ryzyko infekcji groźnymi zarazkami, powinniśmy jednak rozważyć szczepienia ochronne. Ich wybór zależy głównie od sytuacji epidemiologicznej kraju, który planujemy odwiedzić, oraz od naszego stanu zdrowia. Niektóre państwa wymagają od turystów obowiązkowych szczepień, inne zaś zostawiają w tej kwestii dobrowolność.

Przekraczając granice regionów, w których ze względu na słabe warunki higieniczne, niski poziom opieki zdrowotnej i zagrożenie występowania owadów przenoszących groźne choroby, powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że im lepiej przygotujemy się do wyjazdu, tym mniej narazimy się na niemiłe niespodzianki i ograniczymy ryzyko ewentualnej hospitalizacji (która w krajach tropikalnych i rozwijających się nie ma za wiele wspólnego z europejskimi standardami).

Zobacz także

Wizyta u lekarza medycyny podróży: kto i kiedy powinien skorzystać z takiej opcji?

Wybierając się w miejsca, które nie należą do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych podróży, warto rozważyć wizytę u lekarza medycyny podróży (najlepiej około 1,5 mies. przed datą wyjazdu). Taka opcja polecana jest szczególnie tym, którzy planują odwiedzić miejsca zagrożone malarią. Specjalista jest w stanie zaproponować im odpowiednią profilaktykę antymalaryczną oraz dobrać dawki leków – w zależności od długości naszego wyjazdu oraz naszego stanu zdrowia. Pomoc specjalisty medycyny podróży może mieć spore znaczenie także dla osób, które planują korzystać z ekstremalnych rozrywek – nurkowania, wspinaczki wysokogórskiej itp.

Zrzut ekranu 2018-07-23 o 18.41.25
fot. Shutterstock
  • Udając się na wizytę u specjalisty medycyny podróży powinniśmy zabrać ze sobą listę leków, które przyjmujemy i dokumenty potwierdzające wcześniejsze szczepienia (warto zabrać tzw. żółtą książeczkę, jeśli ją posiadamy).
  • Przed podróżą należy odpowiednio wcześnie upewnić się, że zostały u nas wykonane wszystkie szczepienia obowiązkowe, zawarte w Programie Szczepień Ochronnych.
  • Należy też sprawdzić, czy kraj, do którego planujemy podróż, wymaga wpisu świadczącego o uodpornieniu przeciwko żółtej gorączce. W części krajów świata szczepienie to jest obligatoryjne i nie jest możliwe przekroczenie granicy bez przedstawienia świadectwa szczepienia. W bardzo wielu krajach zalecane jest szczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowipolio. 

– U niektórych osób nawet wyjazd do krajów Unii Europejskiej wymaga szczepienia przeciwko wściekliźnie czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Ponadto, w zależności od indywidualnego ryzyka i miejsca podroży, często wśród szczepień zalecanych znajdują się m.in. te przeciw krztuścowi, a w przypadku podróży w rejony tropiku i subtropiku durowi brzusznemu, chorobie meningokokowej, japońskiemu zapaleniu mózgu czy cholerze – wyjaśnia dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, dyrektor ds. medycznych Medicover Polska.

Zagłosuj

Czy przed wyjazdem do egzotycznych krajów wykonujesz zalecane szczepienia ochronne?

Liczba głosów:

Na jakie choroby warto zaszczepić się przed wyjazdem do egzotycznych krajów? [LISTA]

Warto rozważyć dodatkowe szczepienia przeciwko:  

  • DUROWI BRZUSZNEMU – szczepienie to zalecane jest przy podróży do krajów o odmiennej strefie klimatycznej, zwłaszcza do Azji i Afryki (m.in. do Tanzanii, Kenii, Chin, Egiptu, Indii, Indonezji, Iranu, Malezji, na Malediwy, do Maroka, Meksyku, na Seszele, Sri Lankę, do Kambodży, Laosu czy Wietnamu);
  • WZW typu A szczepienie zalecane niemal we wszystkich krajach świata;
  • WŚCIEKLIŹNIE – choroba ta występuje niemal na całym świecie, dlatego warto się zaszczepić niezależnie od kierunku wyjazdu, jednak szczepienie jest szczególnie zalecane w przypadku wyjazdu w dzikie, wiejskie tereny krajów strefy tropikalnej, jeśli dostęp do placówek opieki medycznej będzie utrudniony.

 Należy pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie nie zwalnia ze szczepienia poekspozycyjnego, które podawane jest, jeśli dojdzie do ugryzienia przez ssaka
(w tym nietoperza), ale zmniejsza liczbę dawek szczepionki, które należy przyjąć w takiej sytuacji;

Zobacz także

  • CHOLERZE – szczepienie zalecane jest przed wyjazdem do krajów rozwijających się w Azji, Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej, jeśli stwierdzono tam ogniska cholery lub jeśli w nieodległym czasie doszło tam do katastrof czy kataklizmów. Szczepionka przeciwko cholerze daje krzyżową odporność z bakteriami biegunki podróżnych – dlatego warto rozważyć to szczepienie, jeśli wybieramy się w region tropiku i będziemy przebywać w warunkach niskiego standardu higieniczno-sanitarnego; 
  • JAPOŃSKIEMU ZAPALENIU MÓZGU szczepienie zalecane przy podróży do krajów azjatyckich (Filipiny, Korea Północna, Korea Południowa,  Laos, Malezja, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Tajwan, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam, wyspy zachodniej części Pacyfiku) oraz Australii i Oceanii, szczególnie Papui Nowej Gwinei – zwłaszcza, jeśli będziemy podróżować po terenach wiejskich i lasach tropikalnych, a podróż planujemy na dłużej niż jeden miesiąc. Wyjeżdżając na wakacje w porze nasilonego występowania komarów, warto zabezpieczyć się również w przypadku krótszej podróży.
  • ŻÓŁTEJ GORĄCZCE – przedstawienie certyfikatu szczepienia wymagane jest w niektórych krajach afrykańskich (Angola, Burundi, Etiopia, Gabon, Ghana, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Mali, Sierra Leone, Togo). Jeśli w tych krajach jesteśmy tranzytem – to w kraju docelowym także możemy spodziewać się kontroli certyfikatu. Szczepienie jest także mocno rekomendowane w przypadku podróży do Brazylii, Boliwii czy Kolumbii. Szczegółowe informacje i wymagania uzyskacie Państwo podczas wizyty u lekarza medycyny podróży.

Zobacz także

Nawet przed podróżą po Polsce warto rozważyć szczepienia ochronne!

O szczepieniach warto pomyśleć, planując również wakacje w Polsce. Choć z pozoru może nam wydać się to zbyteczne, tego typu wyjazdy również mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia szeregiem chorób, w szczególności wirusowym zapaleniem typu A lub B. Do zakażenia WZW A może dość drogą pokarmową podczas spożywania żywności i napojów niewiadomego pochodzenia. Ryzyko zachorowania na WZW B może być związane z korzystaniem z zabiegów kosmetycznych czy wykonywaniem tatuaży i przekłuć. Źródłem zakażenia (zarówno WZW A, jak i B) może być także kontakt seksualny bez zabezpieczenia z osobą zakażoną.

Szczepienia warto też mieć na uwadze, planując letni czas blisko natury, nad jeziorem, w górach czy wysyłając nasze dzieci na kolonie letnie i obozy – warto w takich przypadkach rozważyć szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Zagłosuj

Czy przed wyjazdem do egzotycznych krajów wykonujesz zalecane szczepienia ochronne?

Liczba głosów:

 Pełna lista szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wizytą w różnych krajach świata [źródło: Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej/Wojskowy Instytut Medyczny]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____________

zdrowie.radiozet.pl/π