Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Twój mózg myśli, że został otruty!

Monika Piorun
18.08.2016
Aktualizacja: 26.07.2019 09:13
Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Twój mózg myśli, że został otruty!
fot. Cierpisz na chorobę lokomocyjną? Twój mózg myśli, że został otruty!

Końcówka wakacji wiąże się z długimi powrotami, które wymagają wielogodzinnych podróży. Nie wszyscy je dobrze znoszą. Brytyjskim naukowcom właśnie udało się dowieść, że przyczyną częstych dolegliwości towarzyszącym pasażerom jest specyficzna reakcja mózgu, który ma złudzenie, że jest atakowany przez neurotoksyny.

Na sensacje żołądkowe i mdłości skarżą się najczęściej osoby, które nie siedzą za kierownicą. Prowadzących pojazd męczące nudności dotyczą dużo rzadziej. Do tej pory nie do końca zdawano sobie sprawę z tego, dlaczego tak się dzieje. 

Dean Burnett - brytyjski neurolog z Uniwersytetu Cardiff - udowodnił, że choroba lokomocyjna ma bezpośredni związek z pracą naszego mózgu, do którego podczas przemieszczania się np. samochodem wysyłane są sprzeczne sygnały.

Dysonans w mózgu pasażera

Mimo że w czasie jazdy nasze ciało jest w spoczynku, to jednak pokonujemy spore odległości. Kiedy mięśnie są aktywne i się poruszamy, oczy wysyłają sygnał do mózgu alarmujący o wszelkich zarejestrowanych bodźcach.

Reakcja na sprzeczne informacje docierające do mózgu przypomina obronę przed atakującymi go neurotoksynami.

Organizm, który chce poradzić sobie z trucizną, dąży do tego, by jak najszybciej pozbyć się wszelkich szkodliwych substancji. To dlatego nagle zbiera się nam na wymioty, czujemy się niekomfortowo, mamy ślinotok lub przeciwnie - odczuwany suchość w ustach.

Prawdopodobnie mózg nie nadążył jeszcze w wystarczającym stopniu za postępem technologicznym i nie jest jeszcze idealnie przystosowany do coraz szybszego tempa, w jakim współczesne środków lokomocji mogą pokonywać ogromne odległości.

Przeczytaj: Kierowcy są bardziej narażeni na otyłość brzuszną

Zagłosuj

Czy często cierpisz na chorobę lokomocyjną?

Liczba głosów:

Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną?

Najprościej skupić wzrok w jednym miejscu i nie rozglądać się na boki. Dzięki temu mózg będzie mógł odrobinę odpocząć od rejestrowania szybko mijających nas obrazów.

Jeśli wiemy, że nasz organizm źle reaguje na długie podróże, lepiej przed podróżą zażyć środki o działaniu przeciwwymiotnym, a przed wyjazdem nie spożywać zbyt obfitych posiłków.

Dobrym pomysłem jest też wyciszenie organizmu za pomocą technik relaksacyjnych lub zażycie leków uspokajających, które pozwolą nam spokojniej spędzić długie godziny w samochodzie.

------------------------------------

Redakcja Radio Zet Zdrowie/Science Alert/π