Jak się chronić przed burzą, by zapewnić sobie bezpieczeństwo?

13.08.2020
Aktualizacja: 13.08.2020 13:25
Jak zachować się w czasie burzy?
fot. Shuttertsock

Burza może być groźna dla zdrowia i życia człowieka. Groźne są nie tylko pioruny, ale także silny wiatr, który przewraca drzewa i zrywa dachy. Jak zachować się w czasie burzy? Sprawdź, co robić, by przez burzę przejść bezpiecznie.

Burza to zjawisko meteorologiczne przebiegające z intensywnymi opadami deszczu, śniegu lub gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne - pioruny i silne porywy wiatru. Burza może stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt, przyrody i infrastruktury.

Jak zachować się podczas burzy? Zasady postępowania

Jesteś poza domem i słyszysz burzę? Włącz sekundnik i odliczaj. Jeśli pomiędzy błyskiem na niebie a grzmotem upływa mniej niż 30 sekund, to znak, że trzeba szukać bezpiecznego schronienia.

Pioruny mogą wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów i razić, gdy nie ma jeszcze deszczu. Dlatego lepiej poszukać bezpiecznego miejsca, gdy słychać grzmoty, nawet jeśli nie pada deszcz.

Gdzie schronić się burzą?

  • w domu (z zamkniętymi oknami i drzwiami);
  • w zamkniętym i zaparkowanym bezpiecznie samochodzie (unikaj parkowania pod drzewami);
  • w szopie;
  • w jaskini lub w grocie.

Bezpieczne schronienie można opuścić dopiero po 30 minutach od usłyszenia ostatniego grzmotu.

Co zrobić, gdy burza zaskoczy na otwartym terenie i nie ma w pobliżu zabudowań? Trzeba wtedy pamiętać, że ryzyko rażenia piorunem jest większe w okolicy obiektów wyższych od otoczenia, stojących samotnie i zakończonych spiczastym wierzchołkiem - to przede wszystkim szczyt góry, samotnie stojące drzewo, słup, a także człowiek na otwartym terenie.

Przebywanie na otwartym terenie w stosunkowo dużej odległości od wyższego obiektu, na przykład 150 metrów od wysokiego drzewa lub szczytu góry, nie zabezpiecza przed rażeniem piorunem. Porażenie piorunem jest najczęściej (nawet w 50 proc. przypadków) skutkiem wytworzenia napięcia krokowego przez rozchodzący się po ziemi prąd z bliskiego wyładowania. Do porażenia piorunem dochodzi też wskutek przeskoku wyładowania z uderzonego przez piorun obiektu, na przykład z drzewa lub słupa, przy którym się stoi. Bardzo rzadko dochodzi do uderzenia pioruna bezpośrednio w człowieka.

Jeśli więc w czasie burzy nie można znaleźć bezpiecznego schronienia, należy znaleźć zagłębienie w terenie i kucnąć w nim (nie siadać) ze złączonymi w kostkach i kolanach nogami.

Podczas burzy nie wolno stać pod drzewem, trzeba też usunąć z ubrania wszelkie metalowe przedmioty (np. pasek) i unikać kontaktu z wszelkimi przedmiotami, które mogą przewodzić prąd (najlepszymi przewodnikami są metal i woda).Członkowie grup (nawet kilkuosobowych) powinni zachowywać między sobą kilkumetrową odległość.ZOBACZ: Krzyż na Giewoncie zabija? Jedni chcą go zlikwidować, a drudzy bronić 

Źródło: zdrowie.pap.pl