Zamknij

Ratownik: utopić można się wszędzie. 4 rady, jak być bezpiecznym nad wodą

18.06.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 20:59

Woda daje ochłodę w upały, ale nieuwaga podczas kąpieli, zwłaszcza na niestrzeżonych kąpieliskach, może skończyć się tragicznie. W słoneczne dni w dni często tracimy z oczu fakt, że woda może być naprawdę niebezpieczna i że utopić można się wszędzie. Oto 4 ważne rady ratownika wodnego, które pomogą w zdrowiu wrócić z weekendu lub urlopu nad wodą.

Jak się nie utopić - rady ratownika
fot. Polska Press/East News
  1. 1. Kąp się tylko na strzeżonych kąpieliskach
  2. 2. Pilnuj małych dzieci
  3. 3. Nie skacz do wody na główkę
  4. 4. Uważaj na szok termiczny
  5. Co o utonięciach mówią policyjne statystyki?

Kąpiel w niestrzeżonych kąpieliskach, niepilnowanie dzieci, skakanie do wody na główkę czy szok termiczny – to najczęstsze wypadki, które mają koszmarne konsekwencje podczas odpoczynku nad zbiornikami wodnymi. Dla niektórych spragnionych ochłody i wypoczynku plażowiczów pobyt nad wodą kończy się to tragicznie. Nawet w najsłoneczniejszą pogodę trzeba zachować ostrożność – pamiętajmy, że sprzymierzeńcem nigdy nie jest tutaj alkohol, który osłabia czujność i zwiększa brawurę. Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować nad wodą, radzi ratownik Radosław Wiśniewski z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

1. Kąp się tylko na strzeżonych kąpieliskach

Radosław Wiśniewski przestrzega, że utopić się można zawsze i wszędzie, nawet w płytkich, pozornie dobrze nam znanych zbiornikach. Dlatego najbezpieczniej jest się kąpać w miejscach strzeżonych, gdzie czuwa nad nami ratownik – Jedyne rozsądne miejsce do kąpieli jest tam, gdzie jest wykwalifikowany, przeszkolony ratownik, który nie tylko potrafi zauważyć, że ktoś się topi, ale też w fachowy sposób wyciągnąć go z wody i udzielić mu pomocy – mówi ratownik.

2. Pilnuj małych dzieci

Podczas odpoczynku nad każdą wodą rodzice bezwzględnie powinni być przy dzieciach do 7. roku życia i nie spuszczać ich z oka, twierdzi Wiśniewski. – Setki razy szukamy dzieci, które się rodzicom gubią, bo mama czy tata tylko zerknęli do telefonu albo się z kimś zagadali – zauważa i obala mit, że rodzice mogą szybko odnaleźć wzrokiem swoje dzieci. – Nic bardziej mylnego. Plaże pełne są dzieci w różowych albo niebieskich strojach kąpielowych. Z oddali wyglądają tak samo, nie ma co się łudzić – podkreśla.

3. Nie skacz do wody na główkę

Ratownik apeluje też, by w żadnym wypadku nie skakać na główkę do wody w niezbadanych, nieznanych miejscach. – Pod wodą mogą być resztki starego pomostu, których nie widać, kamienie, może być za płytko na wykonanie takiego skoku. Źle wykonany skok na główkę bardzo często wiąże się z przerwaniem rdzenia kręgowego i porażeniem dwu- lub czterokończynowym – ostrzega.

Warto przypomnieć tu najbardziej znaną w Polsce osobę po takim wypadku, czyli nieżyjącego już Piotra Pawłowskiego, byłego prezesa Fundacji Integracja, który w wieku 16 lat skoczył na główkę do wody, złamał kręgosłup, a po wypadku resztę życia spędził na wózku inwalidzkim jako osoba całkowicie sparaliżowana.

4. Uważaj na szok termiczny

Ratownik z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomniał także, aby przed wejściem do wody w upalne dni przygotować organizm do spadku temperatury. – Trzeba pamiętać o szoku termicznym. Gdy się opalamy na słońcu, jesteśmy rozgrzani, więc zanim się zanurzymy w wodzie, trzeba powoli się schłodzić. Najpierw głowę, pachy, klatkę piersiową – tam gdzie są duże naczynia krwionośne. To powinno chwilkę potrwać. W przeciwnym razie z powodu nagłej zmiany temperatury możemy w wodzie stracić przytomność, zasłabnąć – ostrzega. Szok termiczny może nawet grozić śmiercią.

Co o utonięciach mówią policyjne statystyki?

Według danych Polskiej Policji, w czerwcu 2021 roku utonęło w Polsce już 19 osób – a pamiętajmy, że to dopiero początek słonecznego lata w naszym kraju.

Policyjne statystyki mówią też, że w 2020 roku w Polsce odnotowano 483 wypadki tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 460 osób, w tym 48 kobiet. Najwięcej osób utonęło w rzekach (118) i jeziorach (111), a najmniej w morzu (25). Statystyki mówią też, że przed utonięciem 117 ofiar spożywało alkohol.

W jakich okolicznościach najczęściej zdarzały się wypadki utonięcia?

  • Kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 64 osoby
  • Nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 38 osób
  • Nieostrożność w czasie łowienia ryb – 34 osoby
  • Kąpiel w miejscu zabronionym – 25 osób.

Źródło: PAP / Statystyka.policja.pl