Zamknij

Benzen w 78 kremach przeciwsłonecznych

01.06.2021 15:16
Krem przeciwsłoneczny
fot. Shutterstock

Właściciel aptek internetowych Valisure LLC złożył wniosek do FDA o zaostrzenie przepisów dotyczących obecności benzenu w preparatach przeciwsłonecznych. Twierdzi, że ślady benzenu znalazł w 78 produktach.

Benzen to ciekły węglowodór, występujący w ropie naftowej, dymie papierosowym i smole. Od lat stosowany jest w przemyśle chemicznym jako rozpuszczalnik. Udowodniono, że ma działanie rakotwórcze, zwiększa zwłaszcza ryzyko rozwoju białaczki. Ze względu na toksyczne właściwości amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zabroniła wprowadzania benzenu do produktów handlowych, chyba że produkt zapewnia „znaczący postęp terapeutyczny”, użycie benzenu jest konieczne, a poziom szkodliwego związku wynosi nie więcej niż 2%.

Toksyczne kremy do opalania

Słynąca z niezależnych testów konsumenckich firma Valisure (wycofanie rakotwórczego NMDA z leków na zgagę, śledztwo w sprawie benzenu w środkach do dezynfekcji rąk) przetestowała 300 marek produktów przeciwsłonecznych i preparatów po opalaniu, oferowanych przez 69 firm. Wyniki kontroli są alarmujące.

W 78 preparatach do opalania i po opalaniu znaleziono ślady benzenu. W niektórych produktach poziom toksycznego związku przekraczał nałożony przez FDA limit 2%.

Przedstawiciele firmy Valisure wystosowali petycję do FDA z wnioskiem o wprowadzenie zakazu używania benzenu w kremach przeciwsłonecznych i produktach do pielęgnacji po opalaniu oraz o wycofanie z rynku produktów z wykrywalnym poziomem benzenu.

Opublikowali też listę bezpiecznych produktów, w których benzenu nie stwierdzono. Tabelę znaleźć można na stronie valisure.com

Źródło: medicalxpress.com