Zabójcy na łące. Zobacz, jakich roślin unikać

Wiktoria Dróżka
22.07.2015 14:06
Zabójcy na łące. Zobacz, jakich roślin unikać
fot. Barszcz sosnowskiego jak rozpoznać, trujące rośliny na łące ZDJĘCIA

Latem łąka jest ozdobiona wieloma kwiatami. Choć pięknie wyglądają i przyjemnie pachną, to przed spacerem powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pewne polne rośliny powodują groźne choroby, a w niektórych przypadkach nawet śmierć. 

1. Barszcz Sosnowskiego ma działanie rakotwórcze

W tym roku można zaobserwować wysyp tego popularnego chwastu. Barszcz Sosnowskiego przypomina koper, mierzy nawet do 4 metrów wysokości i ma białe kwiaty zebrane w baldach. Jest bardzo niebezpieczny, a co gorsza szybko się rozprzestrzenia i trudno się go pozbyć. Roślina zawiera groźne furanokumaryny mające właściwości parzące i alergizujące. Wywołuje poparzenia na skórze, które pojawiają się dopiero po 30 minutach. Początkowo powoduje zaczerwienie i pieczenie, a następnie na skórze pojawiają się bolące, ropne pęcherze, które goją się nawet przez kilka lat. Ostatnie badania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku wykazały działanie rakotwórcze niektórych substancji wytwarzanych przez barszcz sosnowskiego. Wykazano także, że roślina może powodować wady płodu.

Jeśli mieliśmy kontakt z Barszczem Sosnowskiego, powinniśmy szybko przemyć skórę wodą z mydłem. W przypadku pojawienia się  na ciele niepokojących zmian trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.

2. Tojad mocny wywołuje paraliż

Ta kwitnąca na fioletowo roślina jest bardzo groźna, ponieważ spożycie jej w dawce 2 mg może przyczynić się do śmierci. Tojad mocny zawiera akonitynę, która wnika przez skórę do organizmu. Powoduje zatrucie, drętwienie, stany lękowe, a nawet paraliż serca i mięśni oddechowych.

3. Ciemiężyca biała odurza i osłabia

Ciemiężyca biała to wieloletnia roślina polna będąca pod ochroną. Rzadko pojawia się na polskich łąkach, najczęstszej możemy ją spotkać w okolicach Bieszczad.  Ma długie i szerokie liście, kwitnie na biało. Jest trująca, choć dawniej wykorzystywano ją jako środek znieczulający. Ma działanie odurzające i osłabiające. Jej przedawkowanie może spowodować śmierć.

4. Jaskier jadowity powoduje wysypkę

Jaskier często jest powszechną rośliną występującą przy łąkach, w okolicach stawów czy rzek. Ma delikatne, błyszczące, żółte kwiaty i rozłożyste listki. Sok z jego kwiatu powoduje zaczerwienie skóry, drobną wysypkę, a czasami trudne do wygojenia pęcherze. Spożycie kwiatu może wywołać zatrucie.

5. Wilcza jagoda zaburza układ nerwowy

Roślina nazywana także Belladonną przypomina jagodę. Trujące są zarówno jej owoce, jak i liście. Zaburza układ nerwowy, pobudza, wywołuje światłowstręt, halucynacje i napady szału. Może przyczynić się do podwyższenia temperatury, a nawet śpiączki. Śmiertelną dawką jest zjedzenie około 10 owoców.

źródło: psseslupsk/blueplanetbiomes