Barszcz Sosnowskiego znaleziono w Katowicach. Uwaga na oparzenia!

Monika Piorun
03.07.2017 16:44
Barszcz Sosnowskiego znaleziono w Katowicach. Uwaga na oparzenia!
fot. Tomasz Lewicki, flickr.com, CC BY SA - 2.0

Straż Miejska otrzymała zgłoszenia o pojawieniu się Barszczu Sosnowskiego w 6 miejscach na terenie Katowic. Sprawdź, gdzie można natknąć się na tę niebezpieczną roślinę, która może powodować poważne oparzenia!

Apelujemy do mieszkańców Katowic by zgłaszali miejsca, w których rośnie Barszcz Sosnowskiego. Kontakt z tą rośliną powoduje bardzo groźne oparzenia skóry.

Służby otrzymały informacje o 6 miejscach, w których zidentyfikowano obecność Barszczu Sosnowskiego. Chodzi o takie rejony jak:

  • ul. Panewicka 228
  • ul. Nasypowa 5
  • ul. Kuźnicka 42 (w korycie rzeki Kłodnica)
  • ul. Saska 19 (przy nasypie kolejowym)
  • ul. Bojanowskiego
  • tereny w pobliżu rowu "Malownik"

Straż miejska ostrzega:

Apelujemy do mieszkańców Katowic by zgłaszali miejsca, w których rośnie Barszcz Sosnowskiego. Kontakt z tą rośliną powoduje bardzo groźne oparzenia skóry.

Zobacz także

  • Jeśli podejrzewa się, iż miał miejsce kontakt z barszczem Sosnowskiego, ale objawy jeszcze nie wystąpiły, trzeba koniecznie podjąć działania profilaktyczne – od razu zabezpieczyć potencjalnie skażone miejsca na skórze przed działaniem promieni UV i – na wszelki wypadek - unikać słońca przez co najmniej dwie doby.
  • Najszybciej jak to możliwe, należy dokładnie umyć skórę letnią wodą z mydłem.
  • Poparzenia barszczem Sosnowskiego, lub innym podobnie toksycznym gatunkiem, bezwzględnie wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Dobrze jest sfotografować roślinę „podejrzewaną” o wywołanie objawów poparzenia i pokazać jej zdjęcie specjaliście. Może to być istotna – w procesie leczenia – informacja, ponieważ różne związki chemiczne (o odmiennych właściwościach) odpowiadają za poparzenia wywołane przez różne gatunki roślin.
  • W sytuacji, gdy nie jest możliwa natychmiastowa porada i pomoc lekarska, można zastosować kilka domowych sposobów łagodzących objawy oparzenia oraz silne reakcje alergiczne wywołane przez barszcz Sosnowskiego. Warto zaaplikować sobie wapno i zażyć – dostępne bez recepty - leki antyhistaminowe. Na skórę można położyć kojący zimny kompres, zrobić okład z Altacetu posmarować ją Hydrocortyzonem lub – jeśli jest mocno poparzona – zastosować choćby Panthenol.

To już kolejny raz, kiedy służby alarmują o pojawieniu się Barszczu Sosnowskiego. Wcześniej donosiliśmy o tym, że niebezpieczne kłącza odnaleziono w okolicach Olsztyna.

Zobacz także

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego -  sprawdź i nigdy nie podchodź w jego zbyt blisko!

fot./źródło: Straż Miejska Katowice

________

zdrowie.radiozet.pl/π