Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Niebezpieczną roślinę odkryto koło Olsztyna

Monika Piorun
14.06.2017 17:51
Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Niebezpieczną roślinę odkryto koło Olsztyna
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Policjanci ostrzegają, że na drodze pomiędzy Olsztynem a Bartągiem natrafili na spory okaz śmiertelnie niebezpiecznej rośliny zwanej "zemstą Stalina". Podobne zgłoszenia otrzymała Straż Miejska w Lublinie. W upalne dni już samo przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może skończyć się bolesnymi oparzeniami skóry.

Podczas interwencji związanej z budową obwodnicy Olsztyna funkcjonariusze natrafili na barszcz Sosnowskiego. Rósł wzdłuż trasy prowadzącej do Bartąga. Bardzo łatwo go pomylić ze zwykłym koprem lub ozdobnymi kwiatami - ze względu na białe baldachimy z drobniutkich pączków.

Kiedy robi się ciepło szczególnie niebezpieczne stają się liście tej rośliny ze względu na zawarte w nich furynokumaryny. To organiczne związki chemiczne znajdujące się w naturalnej wydzielinie z włosków gruczołowych. Mają działanie rakotwórcze. Promienie słoneczne powodują, że wiążą się one z DNA komórek ludzkiej skóry prowadząc do poważnych oparzeń - II i III stopnia. Nawet nie trzeba ich dotykać, by doprowadzić do sporych uszkodzeń. Wystarczy tylko przebywać w ich pobliżu, by narazić się na bolesne blizny lub obrzęki.

Pierwsze objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego mogą pojawić się od 30 minut nawet do 8-12 godzin od momentu, w którym natrafimy na tę roślinę. U niektórych oprócz dolegliwości skórnych występują nudności, bóle głowy, wymioty oraz podrażnienie górnych dróg oddechowych. Im bardziej jesteśmy spoceni - tym reakcja toksyczna może być silniejsza - ze względu na to, że roślina ta reaguje na wilgoć.

Zobacz także

Zgłoszenia dotyczące barszczu Sosnowskiego otrzymała również Straż Miejska w Lublinie. Mieszkańcom udało się je zauważyć w pobliżu ulicy Andersa, Agronomicznej, Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły, Wądolnej, Wąwozowej oraz Zawilcowej.

Jeśli doszło do oparzenia barszczem Sosnowskiego, jedyne, co możemy zrobić przed otrzymaniem profesjonalnej pomocy lekarskiej, to przemycie bolącego miejsca wodą z mydłem i unikanie promieni słonecznych, które mogą dodatkowo spotęgować pieczenie. W leczeniu oparzenia mogą pomóc nam specjalne maści o działaniu antyalergicznym, które powinien nam zalecić lekarz.

Niestety "zemsty Stalina" nie jest łatwo wyeliminować z naszego otoczenia. Roślina, która przywędrowała do nas w latach 70. z ZSRR, jest odporna na działanie chemikaliów. Można ograniczać się jedynie do koszenia nowych okazów, które dopiero po około 8 latach mogą przestać się odradzać.

Sprawdź, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego!

___

zdrowie.radiozet.pl/π