Zamknij

To najbardziej inwazyjna roślina w naszym kraju. GIS przestrzega przed barszczem Sosnowskiego

30.07.2019
Aktualizacja: 13.07.2021 15:39
Barszcz Sosonowskiego: jak wygląda
fot. East News

Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, wydzielająca soki, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, powodują oparzenia II i III stopnia. Największa wrażliwość i natężenie pojawiania się objawów następuje w ciągu od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. GIS wydał oficjalny komunikat, w którym prosi o szczególne zwracanie uwagi na barszcz Sosnowskiego, szczególnie w okresie letnim. 

Barszcz Sosnowskiego: zagrażająca roślina

Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach. Jest to agresywna roślina, niezwykle trudna do zwalczenia (blisko spokrewniona z równie uciążliwym barszczem Mantegazziego). Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny jest substancją toksyczną i wywołuje zmiany skórne, np. wysypki. 

To warto wiedzieć: Oparzenie barszczem Sosnowskiego: jak wygląda i co robić? [Zdjęcie]

Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie przed kontaktem z rośliną. Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zespół ekspertów opracował wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski, które dostępne są na stronie: www.gdos.gov.pl/zwalczanie-inwazyjnych-barszczy

Co robić, gdy dojedzie do poparzenia barszczem Sosnowskiego? 

Jeśli dojdzie do poparzenia:

1. Nie drap miejsca poparzenia.

2. Nie stosuj żadnych środków chemicznych bez konsultacji z lekarzem. 

3. Obficie obmyj poparzenie wodą i zakryj przed działaniem promieni słonecznych. 

4. Jeśli to możliwe, zrób zdjęcie roślinie, może przydać się lekarzowi. 

5. Koniecznie udaj się do lekarza.