Zamknij

Azjatycki komar tygrysi w Niemczech. Czy nam zagraża?

28.09.2021
Aktualizacja: 28.09.2021 17:00
Azjatycki komar tygrysi
fot. Shutterstock

Azjatycki komar tygrysi w krajach tropikalnych stanowi ogromne zagrożenie. Teraz pojawił się w Europie. Czy stanowi dla nas zagrożenie?

Najbardziej śmiercionośne zwierzę świata, czyli azjatycki komar tygrysi, został wykryty na zachodzie Niemiec, w Hesji – podały niemieckie media. Owad ten uważany jest za potencjalnego nosiciela niebezpiecznych chorób tropikalnych, m.in. wirusa dengi.

Jednak Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden uspokaja, że choć obecność tych owadów w Niemczech może być zaskakująca, to nie stanowią one wielkiego niebezpieczeństwa.

– Te dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste azjatyckie komary tygrysie były już znajdowane w Hesji (w 2018 r. – przypomina red.). Jednak ryzyko przeniesienia choroby przez nie jest niskie. Oczywiście ich rozprzestrzenianie się będzie monitorowane, aby w porę można było podjąć środki zapobiegawcze. Osoby, które są szczególnie często kąsane przez komary, powinny zachować szczególną ostrożność – powiedział ekspert cytowany przez  "Frankfurter Rundschau" i dodaje, że wirus Zika może być przenoszony przez komara tygrysiego, ale aby tak się stało, przez okres co najmniej 14 dni muszą panować temperatury co najmniej 27 stopni Celsjusza. Mimo gorącego lata prawie nigdy takie długie warunki nie zostały spełnione. Nie ma więc, na razie, powodu do paniki.

Skąd wzięły się azjatyckie komary tygrysie w Niemczech?

– W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa – tłumaczą eksperci  "Frankfurter Rundschau".

Źródło: PAP Berenika Lemańczyk