Ten kleszcz powoduje alergię na... mięso! Atakuje w USA

Monika Piorun
23.06.2017 14:16
Ten kleszcz powoduje alergię na... mięso! Atakuje w USA
fot. East News

W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się wzrost przypadków alergii na mięso wywołanej w konsekwencji ukąszenia przez kleszcza Amblyomma americanum, nazywanego potocznie "odwórconym zobmie".

W ślinie lub wymiocinach kleszczy określanych m.in. mianem Lone Star (z powodu charakterystycznego znaku na grzbiecie, który wielu osobom przypomina flagę Meksyku) znajduje się cząsteczka alpha-gal, na którą ludzki system immunologiczny reaguje w specyficzny sposób, powodując m.in. dotkliwe skurcze żołądka, świąd skóry, problemy z układem oddechowym oraz... alergię na czerwone mięso.

Pierwsze objawy mogą pojawić się u ludzi od 3 do 12 godzin. Alpha-gal znajduje się w błonach komórkowych większości ssaków (nie mają jej np. ryby i drób). W zetknięciu z nią ludzki organizm zaczyna produkować przeciwciała, których zadaniem jest unieszkodliwienie ich działania. Taki mechanizm może powodować reakcję anafilaktyczną na czerwone mięso, które zawiera podobne cząsteczki.

Nie tylko borelioza grozi nam przez kleszcze

Do tej pory kleszcze Lone Star można było znaleźć głównie w południowo-wschodnich rejonach USA. Ostatnio zaczęły występować w miejscach, w których nigdy ich nie spotykano (m.in. na wschodnim wybrzeżu oraz w Minnesocie, New Hempshire oraz w okolicach Nowego Jorku). Atakowi kleszczy zaczęły towarzyszyć zwiększone statystyki alergii na mięso, którym towarzyszy silna i swędząca wysypka na całym ciele.

Amerykańskim immunologom udało się ustalić, że ugryzienie przez feralnego kleszcza powoduje aż 20-krotny wzrost antyciał oraz silnego pobudzenia systemu immunologicznego przez alfa 1,3-galaktozę. Wystarczy zjeść kawałek wołowiny lub wieprzowiny, w których zawarta jest cząsteczka alpha-gal, by na ciele pojawiła się "pokrzywka" lub nawet wstrząs anafilaktyczny prowadzący do znaczącego spadku ciśnienia krwi.

Zobacz także

Jak wygląda kleszcz, który może powodować alergię na mięso?

Zobacz także

źródło: Forbes.com

___

zdrowie.radiozet.pl/π