Zamknij

Wyspka (uczulenie) na nogach. Czy to asfaltówka? [ZDJĘCIA]

23.07.2021
Aktualizacja: 23.07.2021 12:50
Wysypka na nogach. Czy to asfaltówka?
fot. Shutterstock

Masz uczulenie na nogach, swędzącą, czerwoną wysypkę? To może być tzw. asfaltówka. Dowiedz się, czym jest asfaltówka, jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy.

Na twoich nogach pojawiły się bolesne bladoczerwone lub czerwone rozlane plamy przypominające poparzenie, lub uczulenie? Jeśli zmiany pojawiły się po intensywnym wysiłku, np. kilkugodzinnym marszu w upalny dzień, to prawdopodobnie masz "asfaltówkę". To potoczna nazwa alergii na detergenty i sztuczne enzymy z proszków i płynów do prania.

Dolegliwość ta najczęściej spotykana jest u pielgrzymów i błędnie jest wiązana z reakcją na opary asfaltu (po którym pielgrzymi często się poruszali), stąd nazwa "asfaltówka".

Ważne!

Błędnie zakłada się, że "asfaltówkę" mają tylko pielgrzymi. Ten rodzaj uczulenia może pojawić się u każdej osoby, która się spoci podczas wędrówki, czy to po górach, czy podczas spaceru po mieście.

Czym jest asfaltówka?

Asfaltówka to rodzaj dokuczliwego uczulenia, które pojawia się na skórze, w miejscach, w których miała ona kontakt z ubraniem (skarpetami, pończochami, spodniami, spódniczką). Pojawia się ono, gdy ubrania zostaną niedostatecznie spłukane z resztek proszku, mydła lub płynów do płukania, lub niedokładnie spłuczemy żel do ciała podczas kąpieli. Podczas wysiłku, gdy skóra się poci i przegrzewa, detergenty rozpuszczają się w pocie, przechodzą na skórę i wnikają w jej głąb. Efektem jest reakcja alergiczna. Pojawia się najczęściej u osób, które mają skłonność do alergii.

Wysypce może towarzyszyć zaczerwienie, swędzenie lub pieczenie, a także obrzęk skóry powyżej kostek, obejmujący całe podudzie. Skóra jest napięta, gładka, nacieczona, lśniąca i bardzo bolesna. Ból nasila się i powoduje uczucie, jak gdyby skóra miała się rozedrzeć za każdym krokiem. Jeśli taka dolegliwości się pojawi, trzeba natychmiast pokazać ją lekarzowi, który sprawdzi, czy mamy do czynienia z obrzękiem limfatycznym skóry, czy z zakrzepicą żył głębokich podudzia. Ta ostatnia choroba jest niezwykle niebezpieczna, może nawet prowadzić do śmierci.

Asfaltówka – jak wygląda?

Poniżej zdjęcie nogi z tzw. asfaltówką, czyli uczuleniem, wysypką na nodze powstałą pod wpływem detergentów.

asfaltowka
fot.

Jak można uniknąć asfaltówki?

Aby zapobiec asfaltówce, warto:

  1. Zakładać ubrania wyprane w mydle szarym lub oliwkowym, bez dodatku płynów do płukania, bardzo dokładnie wypłukane i wysuszone.
  2. W trakcie kąpieli, po użyciu płynu lub mydła, skórę należy bardzo dokładnie spłukać i wytrzeć. Lepiej też zrezygnować z używania zapachowych kosmetyków, one również mogą powodować uczulenie.  

Ważne!

W ramach środków zapobiegawczych warto zrezygnować z używania dodatków chemicznych, zmiękczających do bielizny, pościeli czy ręczników.

Asfaltówka – co łagodzi dolegliwości?

Asfaltówka zwykle sama przechodzi po kilku dniach, pod warunkiem, że zastosujemy się do zaleceń dotyczących odpowiedniego stroju i higieny osobistej. Aby złagodzić dolegliwości ( świąd i pieczenie skóry), warto stosować maści lub kremy zalecane w przypadku alergii skórnych. Można również wziąć leki na alergię oraz wapno.

W przypadku pojawienia się obrzęku limfatycznego należy tę dolegliwość pokazać lekarzowi. W takiej sytuacji zaleca się odpoczynek z lekko uniesionymi nogami, a także zastosowanie maści i leków przeciwzapalnych (ich wybór musi doradzić lekarz).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.