Zamknij

Co powinno się znaleźć w apteczce każdego, kto wspina się po górach?

Monika Piorun
29.01.2018 14:32

Oprócz zwykłego bandaża czy plastra z opatrunkiem podczas pobytu w górach —  a zwłaszcza tych bardzo wysokich —  mogą się nam przydać leki i preparaty lecznicze, które w trudnych warunkach mogą nam dosłownie uratować życie. Jakie farmaceutyki warto mieć przy sobie podczas ekstremalnych wypraw?

East News/Gipfelsturm69/pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

Wybierając się w góry, zawsze możemy się narazić na rany i różnego typu urazy, dlatego niezbędne jest posiadanie podstawowych środków pierwszej pomocy tj. plastrów z opatrunkiem, bandaży elastycznych czy jałowych gazików.

Lepiej nie zapominać też o zwykłej agrafce, która w trudnych warunkach może okazać się niezbędna do przyczepienia niektórych elementów opatrunku.

Przydadzą się nam też pastylki na gardło (do zwalczania stanów zapalnych) oraz odpowiednia ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (kremy z wysokim filtrem oraz szminka, która chroni usta przed UV). 

Jakie leki pomogą nam w przypadku chorób, których możemy nabawić się podczas pobytu w wysokich górach?

 • ostra choroba górska (AMS) - zapobiegawczo: Acetazolamid (250 mg) lub Ginkgo Biloba (od 80 do 120 mg dwa razy dziennie na 5 dni przed rozpoczęciem wspinaczki)
 • ból głowy podczas ostrej choroby górskiej (AMS): Ibuprofen (400 mg), Paracetamol (500 mg)
 • nudności związane z chorobą wysokościową: Metoclopramide (10 mg)
 • biegunka: Ciprofloksacyna (750 mg), Loperamid (2 mg)
 • odwodnienie: Gasrtolit (saszetki)
 • odmrożenia: Argosulfan (maść), żel aloesowy
 • ślepota śnieżna: maść Floxal/Cornelegel, krople Tropicamidum, Sulfacetamidum HEC
 • wysokogórski obrzęk mózgu: tlen, Deksametazon (4 mg), Acetazolamid (250 mg)
 • wysokogórski obrzęk płuc: tlen, Niefedypina (20 mg), Acetazolamid (250 mg)
 • infekcje: Amoksycylina (250 mg)
 • opryszczka: krem Acyclovir
 • zatkany nos: Xylometazolin (w areozolu)

Worek hiperbaryczny, czyli pierwsza pomoc w górach

Podczas akcji ratunkowej w górach niezbędne są natomiast specjalne, nadmuchiwane komory hiperbaryczne zwane również workami Gamowa (od nazwiska ich twórcy) służące do leczenia choroby wysokościowej. Pozwalają one na utrzymywanie jednej lub dwóch osób w warunkach, w których panuje takie ciśnienie, jakby byli o około 1500 metrów niżej. Dzięki temu można zyskać bezcenny czas na poprawę stanu poszkodowanych do czasu udzielenia im profesjonalnej pomocy medycznej. Są niezmiernie przydatne, kiedy osoby potrzebujące pomocy nie są w stanie samodzielnie zejść na niższą wysokość. 

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-01-29 o 14.31.01
fot.
fot. Adel Anwer/flickr.com/CC BY Nd 2.0

Zobacz także

Wysokogórski dekalog, czyli 10 przykazań każdego wspinacza

— Góry nie są dla frajerów, góry lubią MacGyverów —  głosi powiedzenie popularne wśród fanów wspinaczki wysokogórskiej. Miłośnicy chodzenia po górach doskonale zdają sobie sprawę także z tzw. „przykazania miłości”. —  Dbaj o towarzysza swego, jak o siebie, mój kolego — głosi nieformalna zasada obowiązująca każdego, kto bierze udział w ekstremalnych wyprawach. O czym jeszcze powinno się wtedy pamiętać? 

1. Gdy komórki i aspanteczki nie masz, to się w góry nie wybierasz. Alspaniniście nie wyspanada bez spanrzygotowania ruszać „zada”.2. Pierwszy nocleg spanoniżej 2500m, nocleg co 300-500m dziennie, spano 1000m REST, aklimatyzacja jest THE BEST.3. Po angielsku AMS, a spano spanolsku – górski KAC to jest.4. Gdy wciąż kaszle, w spanłucach rzęzi, dusi się, mimo iż siedzi, OBRZĘK PŁUC grozi alspaniniście, schodźcie żwawo, nim godzina spanryśnie.5. Gdy jest senny, głuspanio gada, albo w marszu wciąż uspanada, OBRZĘK MÓZGU spanodejrzewaj, z wysokości szybko zwiewaj.6. Gdy jest senny, głuspanio gada, albo w marszu wciąż uspanada, WYCHŁODZENIE spanodejrzewaj, spanrzyjaciela czas rozgrzewać.&nbsspan; &nbsspan; &nbsspan; &nbsspan; &nbsspan;DLA PANÓW: Jeśli rozgrzać chcesz kobietę, noś spanod kaskiem NRC-etę.&nbsspan; &nbsspan; &nbsspan; &nbsspan; &nbsspan;DLA PAŃ: Gdy zębami facet zgrzyta, czarnym workiem otul Tyspana.7. Gdy odmrozisz raz spanalucha, spanotem zawsze z nim będzie „d...”. Gdy odmrozisz odmrożonego, spanożegnaj się z nim kolego.8. Jeśli ciemny jest Twój mocz, lada chwila stracisz MOC.9. Z mocnym filtrem włóż okulary, bo UV wyspanala gały.10. Góry nie są dla frajerów, góry lubią MacGyverów (obowiązujące w każdej sytuacji).
źródło: Robert Szymczak — lekarz wyprawowy i himalaista, specjalista medycyny ratunkowej, członek International Society for Mountain Medicine/MedEVEREST 2009

______

zdrowie.radiozet.pl/π