Ssanie oleju (płukanie ust olejem) oczyszcza jamę ustną

18.12.2017
Aktualizacja: 08.07.2019 09:21
Ssanie oleju (płukanie ust olejem) oczyszcza jamę ustną
fot. East News

Ssanie oleju praktykowane było już w starożytnej medycynie ajurwedyjskiej. To indyjska metoda leczenia, stosowana w celu poprawy zdrowia jamy ustnej i oczyszczenia organizmu. Samo ssanie oleju jest bezpieczne, łatwe w wykonaniu i bardzo tanie. Dowiedz się, na czym polega płukanie ust olejem (ssanie oleju)?

Płukanie ust olejem, inaczej ssanie oleju, należy do metod stosowanych w medycynie alternatywnej oraz medycynie ajurwedyjskiej. Przepłukiwanie ust olejem i przetrzymywanie w ustach oleju uważane jest za metodę oczyszczania jamy ustnej, której głównym celem jest doprowadzenie do zmniejszenia się ilości bakterii i grzybów w jamie ustnej. Wychodzi się również ze słusznego założenia, że stan uzębienia jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu. W związku z tym uważa się, że ssanie i płukanie ust olejem prowadzi do oczyszczania organizmu z toksyn, leczenia chorób układu pokarmowego i zapobiegania chorobom poszczególnych narządów, takich jak jelita czy żołądek.

Ssanie oleju uważa się za metodę bezpieczną i nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Nie istnieją badania kliniczne, które w jednoznaczny sposób potwierdziłyby skuteczność tej metody lub jej szkodliwość. Zakłada się jednak, że czysty olej, który na dodatek nie zostaje połknięty, nie jest w żaden sposób szkodliwy dla zdrowia. Wręcz przeciwnie, zawarte w oleju witaminy E, A i F, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz stanole i sterole roślinne, które wykazują działanie nawilżające, bakteriostatyczne, przeciwzapalne i regenerujące, korzystnie wpływają na zdrowie. Ssanie oleju sprzyja leczeniu chorób jamy ustnej, chroni dziąsła i odświeża nieprzyjemny oddech. Trzymaniu oleju w ustach wpływa wyjątkowo korzystnie na uczucie suchości i ogólnie wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej.

  • Najbardziej popularnymi i skutecznymi olejami używanymi do płukania ust są sezamowy, kokosowy i słonecznikowy.

Zobacz także

Jak płukać usta olejem?

Do ust wlej jedną łyżkę czystego, wybranego wcześniej oleju. Ruszaj olejem w ustach ok. 15-20 minut. Ssij, płucz, i wyciągaj przez zęby. Następnie wypluj olej, dokładnie przepłucz usta wodą i wypij 2-3 szklanki wody.

W czasie płukania ust, olej miesza się ze śliną, tworząc cienką, białą ciecz. Lipidy w oleju pomagają w ekstrakcji toksyn ze śliny w jamie ustnej. Gdy płuczesz olejem jamę ustną, zęby, dziąsła i język, olej nadal wchłania toksyny, a później staje się gęsty i biały. W tym momencie olej staje się toksyczny, dlatego wypluwanie oleju zamiast jego połknięcia jest ważnym krokiem. Chociaż ssać olej można w dowolnym momencie w ciągu dnia, najbardziej korzystne jest płukanie ust tuż po przebudzeniu, przed jedzeniem i myciem zębów.

  • W przeciwieństwie do płukania ust innymi substancjami (np. szałwią), olej nawilża jamę ustną, nie wysusza jej. To ewidentna zaleta tej metody.

Jakie korzyści płyną z ssania oleju?

  • wzmocnienie zębów i dziąseł,
  • zapobieganie chorobom dziąseł i jamy ustnej (np. zapalenie dziąseł),
  • zapobieganie próchnicy,
  • neutralizacja nieświeżego oddechu,
  • łagodzenie krwawienie dziąseł,
  • zapobieganie suchości w jamie ustnej - nawilża błonę śluzową jamy ustnej.

Według medycyny ajurwedyjskiej, ssanie oleju może pomóc łagodzić objawy wielu chorób, m.in.: alergii, astmy, migreny, zapalenia oskrzeli, chorób serca i płuc, artretyzmu, menopauzy, bezsenności, zapalenia stawów, zapalenia zatok i skóry.

Jaki olej wybrać do płukania ust?

Do ssania i płukania ust można wybrać niemal każdy, czysty olej dobrej jakości. Najpopularniejsze i najskuteczniejsze są oleje: słonecznikowy, sezamowy, kokosowy, rzepakowy i lniany. Do ssania można używać zarówno oleje rafinowane, jak i nierafinowane. To nie ma wpływu na efekt kuracji. Pamiętaj, żeby nie połykać oleju po płukaniu ust.