Zamknij

Komary, wszy i kleszcze nie znoszą tej rośliny

05.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:48
Wrotycz pospolity - skuteczna roślina na wszy, komary i kleszcze
fot. Shutterstock

Tej rośliny nie znoszą owady. Muchy, komary, kleszcze, mole i wszy wolą trzymać się od niej z daleka. Prawdopodobnie z powodu jej zapachu, przypominającego kamforę, a także toksycznego działania. Chodzi o wrotycz pospolity (łac. Tanacetum vulgare L.).

Wrotycz pospolity rośnie na terenie całego kraju i kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma on wiele zastosowań:

  • lecznicze (stosuje się go w preparatach, które leczą wszawicę i świerzb czy zakażenia nużeńcami),
  • w rolnictwie (wywar z tej rośliny stosowany jest do zwalczania stonki ziemniaczanej i mszyc),
  • ozdobne — świetnie nadaje się do suchych bukietów.

Zasadniczo cała roślina jest toksyczna, a jej ziele jest trujące dla bydła. Dlatego, mimo że dawniej powszechnie stosowano ją w leczeniu wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, problemy z żołądkiem, zaburzenia trawienia), obecnie jest uważana za roślinę niebezpieczną dla zdrowia ze względu na swoje toksyczne działanie i zakazuje się jej stosowania doustnego. Wrotycz można stosować jedynie na skórę.

Wrotycz jako repelent - w jakiej postaci?

Wrotycz można rozdrobnić i natrzeć nim skórę lub zaparzyć, ostudzić i spryskać nim ciało. W sklepach dostępne są też olejki eteryczne, ale ich nie wolno stosować bezpośrednio na skórę, tylko należy go rozcieńczyć z olejem.

Kwiaty wrotyczu mają bardzo intensywny zapach, a zawdzięczają go olejkowi eterycznemu, którego składnikami są m.in.: tujon, izotujon, kamfora, borneol, tanacetyna oraz flawonoidy: akacetyna i luteolina. To właśnie on odstrasza i zabija owady.

Preparat na wszy na bazie wrotycza (z książki „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” Aleksandra Ożarowskiego oraz Wacława Jaroniewskiego)

Składniki:

  • 1 łyżka  kwiatów wrotyczu,
  • 1/2 łyżki ziela macierzanki (ewentualnie ziela tymianku lub piołunu)

Przygotowanie:
Wymieszane zioła wsyp do małego garnka i zalej szklanką gorącej wody, a następnie doprowadź do wrzenia, ale nie gotuj. Odstaw do ostygnięcia, a następnie przecedź. Tak przygotowany wywar możesz stosować zewnętrznie na owłosioną skórę głowy — obficie zwilż włosy i zawiąż na głowie ręcznik lub chustę. Poczekaj 2-3 godziny. Po tym czasie umyj głowę, a włosy wyczesz gęstym grzebieniem. Po dobie umyj włosy w occie i znów wyczesz gęstym grzebieniem. Cały zabieg (składający się z tych dwóch etapów) powtórz po 7 dniach.