Zamknij

Wrotycz - postrach kleszczy

Monika Piorun
27.07.2016 16:09
Wrotycz - postrach kleszczy
fot. Wrotycz - naturalna ochrona przed kleszczami

Niepozorne żółte kwiatki, które porastają knieje i przydrożne zarośla z pewnością spotkał podczas pobytu na łonie przyrody niemal każdy z nas. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mogą chronić przed kleszczami, a ich zastosowanie jest tak wszechstronne, że mogą nawet służyć za roślinny odpowiednik viagry!

Wrotycz pospolity jest powszechnie występującą na terenie Europy i Azji rośliną z gatunku astrowatych. Popularną odmianą tego zioła jest wrotycz maruna, uznawany w średniowieczu za odpowiednik aspiryny, z powodu silnych właściwości przeciwzapalnych.

Wydziela delikatny aromat przypominający zapach kamfory, przez co działa odstraszająco na kleszcze, a także komarymszycemuchymrówkimole, wiele rodzajów drobnych owadówroztoczy pasożytniczychpłazińców i pierwotniaków.

PrzeczytajZioła odstraszające owady

W dawnych czasach jaskrawe kwiatki wrotyczy, które kwitną od lipca do września, uważano za niezwykły przysmak, obtaczano je w cieście naleśnikowym i smażono. Często wykorzystywano je jako przyprawę, a rozwijające się jeszcze pączki tej rośliny zastępowały kapary dodawane do wzbogacania smaku potraw z mięsa, a także ciast i budyniów. Na północy Francji panował z kolei zwyczaj spożywania naparu z wrotyczy w czasie Wielkanocy, co miało wedle tradycji chronić przed wpływami złych sił w ciągu całego roku aż do kolejnych świąt.

Zielone liście wrotyczu ze względu na znakomite właściwości bakteriobójcze nierzadko przykładano w warunkach polowych do ran. 

Współcześnie roślina ta jest zdecydowanie rzadziej stosowana niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ale nadal stanowi doskonałą alternatywę dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ziołowe wyciągi z wrotyczu łagodzą trądzik, a z powodu właściwości pobudzających mogą działać jak naturalna... viagra!

Jak stosować wrotycz?

kwiatki wrotyczu
fot.

Napar wrotyczowy

3 łyżki rozdrobnionego suchego ziela złożonego z łodyg i kwiatów zalać 2 szklankami wrzątku.

Odstawić 30 minut pod przykryciem i potem odcedzić. 

W przypadku zwierząt, które chcemy ochronić przed atakiem kleszczy, komarów oraz owadów - wystarczy by taki napar przelać do dozownika z rozpylaczem i regularnie spryskiwać nim naszych pupili.

Nalewka wrotyczowa

Do jednej szklanki ziela wrotyczu dodać do 300 ml alkoholu 40-70%. Zostawić na 7 dni do zmacerowania, a potem przemywać powstałym roztworem skórę po rozcieńczeniu preparatu w 10 ml wody.

Jeśli wybieracie się na spacer na łono przyrody, spróbujcie znaleźć wrotycz, który może doskonale chronić m.in. przed kleszczami!

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π