Zamknij

Szałwia lekarska to roślina wszechstronna. Jak z niej korzystać?

12.01.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 20:50

Szałwia lekarska ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, ściągające i przeciwzapalne. Właściwości lecznicze szałwii wykorzystywane są od tysięcy lat, ale wiele osób nadal nie wie, jak odpowiednio z niej korzystać. Sprawdź, na jakie dolegliwości pomoże szałwia i olejek dalmatyński z szałwii.

East News
fot. ---

Szałwia jest jedną z ważniejszych roślin uprawianych przez człowieka. Ma szereg właściwości leczniczych i kosmetycznych, które od wieków wykorzystywane są w gospodarstwach domowych. Szałwia ma również piękny aromat i charakterystyczny smak, który jest szczególnie ceniony w potrawach z ryb i owoców morza. Szałwia znana była już w starożytnej Grecji jako roślina lecznicza i przyprawa. Pisał o niej m.in. Hipokrates, a w średniowieczu o zastosowaniu leczniczym szałwii pisała św. Hildegarda.

Istnieje wiele gatunków szałwii, ale najbardziej znana jest szałwia lekarska. To roślina wieloletnia, o silnym, kamforowym zapachu. Uprawiana jest w wielu rejonach świata, również w Europie. Kwitnie w czerwcu i lipcu wydzielając swój charakterystyczny zapach.

Nazwa Salvia wywodzi się od łacińskiego salvare, co znaczy „czuć się dobrze” lub salvus, czyli „zdrowy”.

Surowcami zielarskimi są liść szałwii i ziele szałwii służące do wytwarzania olejku szałwiowego poprzez destylację z parą wodną. Olejek z szałwii nazywany jest inaczej dalmatyńskim.

Szałwia lekarska - właściwości i zastosowanie

Przez wieki zielarze i uzdrowiciele wykorzystywali szałwię w leczeniu najrozmaitszych dolegliwości od bólu głowy, dolegliwości trawiennych i bolesnego miesiączkowania aż po ból gardła, uderzenia gorąca i zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia pamięci i depresję. W liściach szałwii występuje olejek eteryczny zawierający m.in. kamforę, saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminy B1, P, C, karoten, związki żywicowe i sole mineralne oraz inne substancje czynne.

 Wyciągi z liści szałwii działa:

 • antyseptycznie,
 • grzybobójczo,
 • przeciwzapalnie,
 • ściągająco,
 • rozkurczowo,
 • żółciopędnie,
 • przeciwcukrzycowo,
 • moczopędnie,
 • tonizująco,
 • uspokajająco,
 • hamuje nadmierne wydzielanie potu i laktację.

Wypijanie 2 szklanek naparu z szałwii dziennie pomaga ograniczyć lub powstrzymać laktację.

Zobacz także

Szałwia wzmacnia pamięć

W medycynie ludowej, szczególnie w Wielkiej Brytanii, szałwia hiszpańska była reklamowana jako środek na zaburzenia pamięci i chorobę Alzheimera. Liczne badania potwierdziły, że szałwia istotnie wzmacnia pamięć. Chociaż nie jest wykorzystywana w leczeniu choroby Alzheimera, to poleca się dodawanie szałwii do potraw i wypijanie herbatek z szałwii.

Szałwia uspokaja

Napary z szałwii i ziołowe herbatki znane są z właściwości uspakajających i poprawiających nastrój. Wypijanie naparów z szałwii pomaga zmniejszyć niepokój, zrelaksować się i uspokoić.

Szałwia ma właściwości przeciwzapalne

Szałwia znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, z których korzystają w szczególności osoby dotknięte zapaleniem stawów, astmą i zapalnym trądzikiem. Roślina zawiera silne związki przeciwzapalne, takie jak luteolina i kwas rozmarynowy, które hamują reakcje zapalne.

Szałwia łagodzi objawy klimakterium

Szałwia może zmniejszyć pocenie się i uderzenia gorąca u kobiet w okresie menopauzy. Takie zastosowanie szałwii ma swoje korzenie w medycynie ludowej. Aby skorzystać z tych właściwości, można zażywać ziołowe preparaty na bazie szałwii, wypijać herbatki lub wprowadzić liście szałwii do codziennego menu.

Zobacz także

Szałwia na dolegliwości gardła i krtani

Napar z szałwii to znane lekarstwo na kaszel, ból gardła i wiele innych dolegliwości układu oddechowego, w tym zapalenie gardła i krtani. Naparem z szałwii można płukać gardło lub wypijać herbatki, do których warto dodać odrobinę miodu gryczanego łagodzącego kaszel.

Szałwia do płukania jamy ustnej

Olejek z szałwii wykorzystywany jest w leczeniu stanów po zabiegach stomatologicznych lub zapaleń występujących w obrębie jamy ustnej. Olejek z szałwii, obok olejku z mięty pieprzowej, mirry i kminku, uważany jest za jeden ze skuteczniejszych w łagodzeniu podrażnień i zapaleń dziąseł. Mieszanką ziołową - olejkiem połączonym z wodą - należy codziennie delikatnie płukać usta. Potwierdzono, że pomaga to złagodzić zapalenia i podrażnienia, a także wspomaga utrzymanie zdrowych dziąseł.

Szałwia w kosmetyce

Olejek z szałwii można wykorzystywać w leczeniu chorób skóry. Rozcieńczony olejek szałwiowy łagodzi rumień i zaczerwienienia skóry. Olejek z szałwii stosuje się również w leczeniu trądziku i łupieżu poprzez nanoszenie odrobiny rozcieńczonego olejku na dotkniętą problemem skórę.

Zobacz także

Kto nie może stosować szałwii?

Skonsultuj się z lekarzem, zanim zdecydujesz się regularnie pić herbatę z szałwii. Ilość herbaty, którą należy pić codziennie, może zależeć od stanu zdrowia, wieku lub wagi. Tylko lekarz, który zna historię medyczną, może zalecić odpowiednią dawkę szałwii lub określić przeciwwskazania.

Herbata z szałwii wypijana w rozsądnych ilościach zazwyczaj nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości. Jednak picie herbaty w dużych ilościach może powodować zawroty głowy, bóle brzucha, nudności lub wymioty. W ciężkich przypadkach zbyt duża ilość szałwii może powodować uszkodzenie wątroby lub drgawki. W przypadku wystąpienia uporczywych skutków ubocznych lub wystąpienia ciężkiego działania niepożądanego po wypiciu herbaty szałwiowej należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Herbatę z szałwii przygotujesz przez zaparzenie suszonych liści (od 1 do 3 g) w szklance gorącej wody. Zdrowe dorosłe osoby mogą wypijać do 3 szklanek herbaty dziennie.

Jakie zioła wykorzystuje się w leczeniu metodami naturalnymi?

Źródło: Zielarnia Suwałki/youtube

 

Źródło: Zygmunt Zdrojewicz, Damian Pypno, Bartosz Bugaj, Krzysztof Cabała, Mateusz Waracki, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Próby zastosowania szałwii w leczeniu zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera, Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2015, s. 263-267/czytelniamedyczna.pl