Zamknij

NanoAstax: co to za preparat? Kolejny przepis na "eliksir życia"

22.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:28
Eliksir życia
fot. Shutterstock

NanoAstax to kuracja polecana przez polityka PSL Tomasza Dorniaka. Ale też na cukrzycę, nadciśnienie, autyzm, astmę, raka, a nawet na... zmarszczki! Sprawdź, co to jest NanoAstax.

NanoAstax to według Tomasz Dorniaka, polityka PSL, remedium na całe zło. Na koronawirusa też. Autor terapii za pośrednictwem Facebooka zaapelował nawet do władz o publiczne zarażenie go koronawirusem (w programie telewizyjnym emitowanym na żywo!). Jest przekonany, że w ciągu 5 minut, za pomocą zaledwie jednej tabletki, pozbędzie się infekcji. Czy to możliwe?

Nanoastax - jak działa?

NanoAstax, zdaniem Tomasza Dorniaka, korzystnie działa na nowotwory (w tym białaczkę), cukrzycę, RZS, SM, SLA, udar, nadciśnienie, autyzm, astmę, jaskrę, chorobę Parkinsona i Alzheimera, prostatę, tarczycę, hashimoto, żylaki, marskość wątroby, rozmaite bóle. Likwiduje nawet zmarszczki, ponieważ stymuluje wytwarzanie kolagenu.

NanoAstax, to zdaniem Dorniaka, autoimmunoterapia dla każdego, która działa na poziomie komórkowym. NanoAstax zawiera m.in. dwie organiczne formy algi h.p. z astaksantyną i kwasami omega 3,6,9, resweratrol, witaminę C i cholinę.

NanoAstax to preparat, który, zdaniem Dorniaka, ma leczyć również koronawirusa.

Nie nam oceniać skuteczność terapii, ale rozpoznajemy mechanizmy, które często towarzyszą promocji rozmaitych "eliksirów życia".

Nanoastax - na jakie choroby?

NanoAstax to nie pierwszy preparat na wszystkie bolączki świata. Spektrum zastosowania "eliksiru życia" zazwyczaj jest bardzo szerokie. Niektórzy autorzy tego typu terapii ograniczają się tylko do jednej grupy chorób (np. choroby autoimmunologiczne, choroby krążenia, choroby neurologiczne), co bardziej odważni do "worka dolegliwości" wrzucają wszystkie popularne choroby cywilizacyjne, na które nie ma lekarstwa.

W tym kontekście warto pamiętać, że największe wyzwania współczesnej medycyny to głównie choroby autoimmunologiczne (m.in.  choroba Hashimotochoroba Gravesa-Basedowawrzodziejące zapalenie jelita grubegochoroba Leśniowskiego-Crohnałuszczycatoczeń rumieniowaty układowystwardnienie rozsiane), choroby neurologiczne ( stwardnienie zanikowe boczne (SLA)choroba Parkinsonachoroba Alzheimera), nowotwory złośliwe, cukrzyca typu 1, migrena, nadciśnienie, przewlekłe zmęczenie, leczenie bólu (ostrego i przewlekłego).

Wiele z nich znaleźć można w opisie preparatu NanoAstax, opublikowanym na stronie internetowej Tomasza Dorniaka. Podobnie jak inne hasła, które często pojawiają się przy "eliksirach życia".

NanoAstax: "Stop dla raka, cukrzycy i GMO". "Eliksir życia" przeważnie powstaje w opozycji do głównego nurtu nauki, stąd modne sformułowanie "Stop...". Z historii medycyny alternatywnej znamy już m.in. "Stop GMO" czy "Stop NOP" (antyszczepionkowcy).

NanoAstax: "Dorniak powinien dostać Nobla za to odkrycie - tak mówią dyrektorzy szpitali, onkolodzy, lekarze różnych specjalizacji, którzy wzięli udział w wykładach". Jacy lekarze? Z jakich szpitali? W jakich wykładach? Nie wiadomo. W opisie "eliksiru życia" zawsze jest powołanie się na autorytety, ale bliżej nieznane lub w ogóle bezimienne. Przeważnie są to tajemniczy "naukowcy z USA", nie wiadomo z czego "znani lekarze" czy poważnie brzmiące "gremium profesorów".

"Elisir życia" zazwyczaj zawiera proste, naturalne, przeważnie te same składniki (witamina C, kwasy omega) lub funkcjonujące od niedawna w przestrzeni publicznej, o udowodnionym działaniu silnie przeciwutleniającym (takie jak resweratrol czy cholina).

Natomiast ewentualne braki efektów terapii lub niepożądane skutki uboczne tłumaczone są nieporozumieniem. Ze strony Tomasza Dorniaka: "Uwaga! Proszę nie mylić algi h.p z syntetyczną astaksantyną lub naturalną, ale prześwietlaną skanerem na granicy - one nie działają! Kilkadziesiąt tysięcy Polaków kupiło podróbki w internecie. Osoby stosujące sztuczną astaksantynę nabawiły się raka piersi lub płuc".

Na koniec zawsze w zawieszeniu pozostaje pytanie: dlaczego twórca terapii nie jest miliarderem?