Mleko diabła tasmańskiego może leczyć grzybicę i niszczyć gronkowca

Monika Piorun
21.10.2016 12:29
Mleko diabła tasmańskiego może leczyć grzybicę i niszczyć gronkowca
fot. Mleko diabła tasmańskiego może leczyć grzybicę i niszczyć gronkowca

Australijscy naukowcy odkryli, że peptydy zawarte w mleku torbaczy z Tasmanii mają tak silne właściwości przeciwbakteryjne, że mogą niszczyć groźne superbakterie, gronkowca złocistego i grzyby Candida prowadzące do poważnych chorób skóry.

Diabeł tasmański do tej pory słynął z niezwykłej zawziętości i wydawania charakterystycznych, piskliwych dźwięków. Udało się to doskonale uchwycić w kreskówkach produkowanych przez Warner Bros. Chyba każdy pamięta wyjątkowo dokuczliwą dziką bestię, której nigdy nie brakowało zarówno uroku osobistego, jak i zapału do zmagań z Królikiem Bugsem? 

Ostatnie odkrycie ekspertów z Uniwersytetu w Sydney może jednak sprawić, że będziemy mogli spojrzeć na te niesforne zwierzę nieco bardziej przychylnie. 

Okazuje się, że w jego mleku znajduje się przynajmniej sześć bakteriobójczych peptydów (katelicydyn), które są w stanie zniszczyć oporne na działanie leków superbakterie.

Niezwykłe właściwości mleka diabła tasmańskego pomagają unicestwiać gronkowce złociste - MRSA, zabijają grzyby Candida odpowiedzialne za kondydozę (drożdżycę) oraz enterokoki sprzyjające m.in. zakażeniom szpitalnym, sepsie i infekcjom układu moczowego.

Takie mleko może pochodzić tylko od diabła

Paradoksy zdarzają się także w przyrodzie. Na Tasmanii - czyli tam, gdzie diabeł mówi dobranoc - jest najczystsze powietrze na świecie, ze względu na specyficzne położenie i wiatry wiejące na terenach znajdujących się pomiędzy 40. a 50. stopniem szerokości geograficznej. Spotykane na tym obszarze unikalne gatunki mięsożernych torbaczy - diabłów tasmańskich (Sarcophilus harrisii) - w toku ewolucji wykształciły zaś cechy umożliwiające im jak najlepsze przystosowanie się do tego środowiska. 

Ze względu na to, że zwierzęta te przychodzą na świat po bardzo krótkiej, bo zaledwie kilkutygodniowej ciąży, pierwsze cztery miesiące życia spędzają w torbie matki. 

Wyniki badań przedstawionych na łamach "Scientific Reports" wskazują, że antybakteryjne właściwości białek zawartych w mleku tych ssaków umożliwiały ochronę potomstwa przed zarazkami na początkowym etapie ich egzystencji, kiedy nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu odpornościowego.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki najnowszemu odkryciu naukowców będzie można wykorzystać te niezwykłe peptydy do walki z infekcjami, z którymi współczesna medycyna radzi sobie coraz słabiej przez śmiertelnie niebezpieczne superbakterie odporne na działanie obecnych dostępnie leków

Specjaliści ostrzegają, że według ich prognoz, jeśli nie uda się ich opanować, do 2050 roku co 3 minuty ktoś na świecie będzie umierał z powodu infekcji wywołanych działaniem antybiotykoopornych drobnoustrojów.

Przeczytaj: Czy superbakterie mogą zniszczyć świat?

Supermleko australijskich torbaczy

Skoro mleko diabłów tasmańskich może mieć tak niezwykle cenne właściwości, to czy można je także odnaleźć wśród innych torbaczy? Naukowcy nie mają wątpliwości, że podobne peptydy występują także w mleku kangura, oposa i prawdopodobnie koali - choć w ich przypadku niezbędne są jeszcze dalsze badania. Na razie u kangura mniejszego (Macropus eugenii) znaleziono dokładnie 8 wartościowych katelicydyn, zaś u oposa aż 12.

Jeśli udałoby się stworzyć substancje naśladujące działanie peptydów pochodzących z mleka tych torbaczy, udałoby się stworzyć nowe metody leczenia wielu chorób skórnych spowodowanych grzybami Candida lub zakażeń wywołanych przez MRSA, czyli opornych na metycylinę gronkowców złocistych, bardzo trudnych do wyleczenia.

Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu kodu genetycznego diabła tasmańskiego stworzono już syntetyczny peptyd Saha-CATH5, który niezwykle skutecznie radzi sobie z bakteriami MRSA. Kto by się spodziewał, że pogromcą gronkowca, kandydozy i superbakterii okaże się mała, dzika bestia z Tasmanii?

Mleko diabła może leczyć? Takie cuda zdarzają się tylko w przyrodzie...

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π