Zamknij

Kąpiele parowe głowy sposobem na przeziębienie. Kto je może stosować?

19.11.2021
Aktualizacja: 19.11.2021 15:45

Jeśli czujesz, że "bierze" cię przeziębienie, wypróbuj kąpiel parową głowy. Dowiedz się, jak przygotować taką kąpiel i jakie są przeciwwskazania do niej.

Kąpiel parowa głowy
fot. Shutterstock
  1. Kąpiele parowe głowy – wskazania
  2. Kąpiel parowa głowy – kto nie powinien jej wykonywać?
  3. Jak i kiedy stosować kąpiele parowe?

Kąpiel parowa głowy to jedna z popularniejszych form zabiegów cieplnych, polecanych w profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych.

Kąpiele parowe głowy – wskazania

Polecana jest ona w przypadku dolegliwości związanych z przeziębieniem, takich jak: katar, kaszel, chrypka, zatkany nos, a także w zapaleniu jam obocznych nosa, chorobach błony śluzowej dróg oddechowych. Kąpiel parowa głowy jest też pomocna przy przeziębieniowych bólach głowy, migrenach, zapaleniu oskrzeli i wszystkich dolegliwościach dróg oddechowych wywodzących się z przeziębienia, pod warunkiem, że nie przebiegają one z gorączką lub stanem podgorączkowym. 

Korzystanie z kąpieli parowych przy podwyższonej temperaturze jest szkodliwe dla zdrowia.

Kąpiel parową głowy wywołuje szybkie poty i reguluje ciśnienie krwi, co hamuje lub spowalnia rozwój choroby. Unosząca się para, działa na błonę śluzową górnych dróg oddechowych, zwiększając wytwarzanie i płynność  śluzu. Poza tym zwiększa się również ukrwienie  tkanek,  przemianę  materii,  wydzielanie  potu,  skóra zostaje oczyszczona. Kąpiel parowa głowy działa również przeciwskurczowo i przeciwbólowo.

Kąpiel parowa głowy – kto nie powinien jej wykonywać?

Kąpieli parowej głowy nie powinny wykonywać osoby:

Jak i kiedy stosować kąpiele parowe?

Źródłem pary wodnej powinien być garnek z 2-3 litrami wrzącej wody, ustawiony na taborecie lub stole. Osoba korzystająca z kąpieli parowej siada na krześle przy stole lub taborecie i okrywa się prześcieradłem, a na to kocem wełnianym lub dużym ręcznikiem. Pochyla się nad parującym garnkiem. Wdycha parę przez usta, natomiast wydycha przez nos. Aby zapobiec wysuszaniu błony śluzowej, do garnka, do wody można dodać  2 stołowe łyżki suszonego kwiatu lipowego, taką samą ilość babki szerokolistnej. Ewentualnie można dodać inne zioła, takie jak rumianek, szałwia, mięta, czy olejki eteryczne z sosny, czy eukaliptusa.

Ważne!

Kąpiel parowa powinna trwać dłużej niż 10-15 minut, ale jeśli czujemy dyskomfort, osłabienie organizmu, ucisk w klatce piersiowej, tętnienie w głowie, należy kąpiel jak najszybciej przerwać.

Po kąpieli parowej głowy należy schłodzić ciało, np. obmyć głowę chłodną wodą lub wziąć krótki (kilkusekundowy) chłodny prysznic. Po kąpieli parowej należy zostać w domu, najlepiej odpoczywając w łóżku przez 30 minut.
Kąpiele parowe głowy można wykonywać co drugi dzień, tj. 3 razy w tygodniu.

Ważne!

Kąpiel parowa głowy powinna być ZAWSZE skonsultowana z lekarzem i powinno się ją wykonywać TYLKO w obecności drugiej osoby (na wypadek omdlenia).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Wielki przewodnik po medycynie naturalnej", Andrzej Szymański, Wydawnictwo WAM 2017/ materiały wydawnictwa PZWL