Zamknij

Jerzy Zięba publicznie przeprosił lekarza Dawida Ciemięgę [Wideo]

16.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 11:30
Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Jerzy Zięba publicznie przeprosił Dawida Ciemięgę za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na jego temat. To finał sporu pomiędzy lekarzem a niezależnym dziennikarzem, publicystą, autorem książek.

Jerzy Zięba, niezależny dziennikarz, publicysta, autor książek, pod sądem w Tychach wygłosił oświadczenie, w którym przeprasza lekarza Dawida Ciemięgę za oszczerstwa. Oświadczenie jest efektem ugody. "Bezkarność i anonimowość w internecie się definitywnie skończyła" - napisał lekarz Dawid Ciemięga na Facebooku.

Sprawa Ciemięga - Zięba

Spór pomiędzy Jerzym Ziębą a lekarzem Dawidem Ciemięgą ciągnie się od lat. W 2018 roku walczący z antyszczepionkowcami i propagatorami pseudonauki pediatra skierował sprawę do sądu, argumentując, że Jerzy Zięba oczernia go w internecie, szerząc hejt. Za lekarzem murem stanęło środowisko lekarskie, w tym Śląska Izba Lekarska, GIS i PZH.

15 września 2020 roku sprawa w końcu znalazła swój finał: Jerzy Zięba publicznie przeprosił lekarza Dawida Ciemięgę za oszczerstwa.

"Przepraszam lekarza Dawida Ciemięgę za nieprawdziwe stwierdzenie o tym, że stanowi zagrożenie dla pacjentów i jest podejrzanym, wobec którego prowadzone jest postępowanie prokuratury, co opublikowałem na profilu Facebook Ukryte terapie Jerzy Zięba. A także za to, że treści te wysłałem jako zawiadomienie do Prezydenta Miasta Tychy, szpitali w Tychach, Naczelnej Izby Lekarskiej, domagając się zabronienia podejrzanemu wejścia na teren szpitala, wstrzymania procesu specjalizacji oraz zachęcałem publicznie, za pośrednictwem portalu Facebook, aby inni wysłali takie same pismo do wspomnianych placówek, podając gotowe wzory zawiadomień" - mówi Jerzy Zięba w filmiku opublikowanym w mediach społecznościowych.

Wychodząc naprzeciw oskarżeniom o korzyści z ugody, lekarz Dawid Ciemięga poinformował, że zrzeka się żądań finansowych, a środki zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Na koniec dr Dawid Ciemięga i Jerzy Zięba wspólnie zaapelowali o ostudzenie emocji, sprzeciwiając się atakom personalnym na osoby publiczne o charakterze nękania i grożenia.

"Nie ma naszej zgody na przemoc" - podkreślił lekarz Dawid Ciemięga na Facebooku.

Źródło: FB Lekarz Dawid Ciemięga