Zamknij

Blog Ojciec poruszył kwestię homeopatii i przeżył nalot internetowych trolli

24.09.2019 10:42
homeopatia
fot. Shutterstock

„Wiecie, że całość homeopatii opiera się na wierze, że woda ma pamięć?” – napisał Kamil Nowak, autor Blog Ojciec, czym naraził się zwolennikom medycyny naturalnej. Sprawdź, jak odparł atak internetowych trolli.

„Homeopatia to nie jest pomoc i nie jest czymś co w najgorszym wypadku »nie zaszkodzi«. Stosowanie homeopatii, gdy potrzebna jest prawdziwa pomoc medyczna, może skończyć się zgonem” – napisał Kamil Nowak, autor Blog Ojciec na Faceboku. Pod wpisem zamieścił film edukacyjny na temat homeopatii.

Dzień później na profilu Blog Ojciec ukazał się kolejny post, w którym autor w prostych słowach wyjaśnia, dlaczego zdecydował się usunąć część komentarzy i zablokować ich autorów: „Bo jesteście po prostu szkodliwi. Bo ktoś przeczyta wasze bzdurne komentarze i jeszcze wam uwierzy, czym może narazić siebie lub co gorsza swoje dziecko na utratę zdrowia, a nawet życia. Bo nie bierzecie ani grosza odpowiedzialności za to co mówicie i nie rozumiecie, że dzięki waszej bezmyślnej paplaninie, możecie mieć krew na rękach. Bo to co mówicie nie zgadza się nijak z naukowym światem. Bo waszym największym autorytetem w zakresie homeopatii jest rodzina królewska (przypomnicie mi ich tytuły naukowe z zakresu medycyny?)” – pyta retorycznie Kamil Nowak.

Odwołanie do brytyjskiej rodziny królewskiej jest nieprzypadkowe. „Royalsi” słyną bowiem ze wspierania ruchów propagujących medycynę naturalną, za co krytykowani są przez część środowiska naukowego. Niedawno książę Karol oficjalnie objął honorowym patronatem Faculty of Homeopathy, organ zajmujący się regulacją i promowaniem homeopatii w Wielkiej Brytanii, przez co został oskarżony o promowanie pseudonauki.

Dowiedz się więcej: Książę Karol pod ostrzałem krytyki. Poparł towarzystwo homeopatyczne

Przypominamy: Teorie, które leżą u podstaw homeopatii, nie są akceptowane przez główny nurt nauki i zgodne z założeniami medycyny konwencjonalnej. W 2010 roku opinię na temat homeopatii wydał m.in. Komitet Nauki i Technologii brytyjskiej Izby Gmin, który jednoznacznie stwierdził, że nie ma dowodów na to, że homeopatia jest skuteczniejszą metodą leczenia od placebo.

„Najlepsze jest to, że zbanowałem od wczoraj ponad setkę osób, a wiecie ilu z nich miało polubiony mój profil wcześniej? 3 (słownie: trzy). Cała reszta to był nalot zewnętrzny, z jakichś homeopatycznych grup, które postanowiły zrobić sobie u mnie w komentarzach darmową kampanię promocyjną wody z cukrem, by ich guru mogli zarobić na swojej szarlatani jeszcze więcej pieniędzy. To tylko pokazuje jak bardzo zorganizowana jest ta grupa i tym samym niebezpieczna” – ostrzega Kamil Nowak, autor Blog Ojciec na Facebooku.

Zobacz takżeHomeopatia - metoda leczenia czy zwykłe placebo? 

Źródło: FB Blog Ojciec