Zamknij

Gwyneth Paltrow podzieliła się sposobami na długi covid. NHS upomina

03.03.2021 10:21
FaceToFace/REPORTER/East News
fot. FaceToFace/REPORTER/East News

Dyrektor medyczny NHS England prof. Stephen Powis zaapelował do Gwyneth Paltrow i innych osób publicznych o odpowiedzialność za słowa. Kilka dni wcześniej aktorka podzieliła się z fanami naturalnymi metodami "leczenia" skutków COVID-19.

Gwyneth Paltrow słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat naturalnych metod leczenia rozmaitych dolegliwości. Lekarze i naukowcy wielokrotnie upominali ją w kwestii odpowiedzialności za słowa. Tym razem wpis promujący sposoby na długi covid doczekał się reakcji samego dyrektora NHS.

Gwyneth Paltrow o koronawirusie

Gwyneth Paltrow napisała niedawno na blogu, że w jej przypadku  COVID-19 pozostawił po sobie przewlekłe zmęczenie i mgłę mózgową. Zdradziła fanom, że "lekarz medycyny funkcjonalnej" zalecił jej "post intuicyjny". Walcząc ze skutkami COVID-19, aktorka korzysta też m.in. z diety ketogenicznej i sauny na podczerwień.

Do rewelacji na temat naturalnych metod leczenia długiego covid odniósł się prof. Stephen Powis z NHS England (odpowiednik polskiego NFZ). "Widzę, że Gwyneth Paltrow cierpi z powodu skutków Covid. Życzymy jej powodzenia, ale niektóre z rozwiązań, które zaleca, tak naprawdę nie są rozwiązaniami, które rekomendowalibyśmy w NHS" - zaznaczył w rozmowie z BBC.

Można się domyślać, że niezadowolenie eksperta wywołała głównie kwestia diety ketogenicznej i postu, który dla osłabionego po infekcji organizmu może nie być dobrym rozwiązaniem. Warto przypomnieć: dieta ketogeniczna w najnowszym rankingu diet 2021 U.S. News znalazła się na ostatnim miejscu w kategorii "diety dobre dla zdrowia".

Eksperci zalecają, żeby w przypadku długiego covid zgłosić się do wyspecjalizowanego ośrodka rehabilitacji pocovidowej. Takie placówki działają już także w Polsce, m.in. w Głuchołazach i przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Natomiast dla osób, które wolą rozpocząć rehabilitację w domu po COVID-19, polska Krajowa Izba Fizjoterapeutów, we współpracy z WHO, przygotowała filmy instruktażowe.

- Podobnie jak wirus, dezinformacja przenosi się przez granice, mutuje i ewoluuje - podkreślił prof. Stephen Powis, przypominając osobom publicznym o kwestii odpowiedzialności za słowa.

Źródło: bbc.com