Zamknij

Domowe sposoby na zaparcia. Przepisy na napoje przeczyszczające

16.11.2021
Aktualizacja: 16.11.2021 17:10
Sposoby na zaparcia - napoje przeczyszczające
fot. Shutterstock

Jak poradzić sobie z zaparciami domowymi sposobami? Można przygotować napoje, które mają delikatne działanie przeczyszczające. Wszystkie potrzebne składniki znajdziesz w domu.

Nadmierne spożywanie pożywienia, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik pokarmowy – te czynniki mogą prowadzić do uporczywych zaparć. Jest to dość powszechna dolegliwość, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Niestety zaparcia mają wpływ na nasze zdrowie (organizm nie oczyszcza się regularnie z toksyn), a także samopoczucie (dolegliwości związane z zaparciami, takie jak ból brzucha, mdłości, wzdęcia, zawroty głowy, uczucie pełności, utrudniają codzienne funkcjonowanie). Nic dziwnego, że wiele osób szuka pomocy w aptekach, sięgając po środki farmakologiczne, lub stosując lewatywę, by rozwiązać problem zaparć. Niestety są to tylko działania doraźne – bez zmiany stylu życia zaparcia będą powracać, lewatywy lub silne środki farmaceutyczne mogą prowadzić do stanów zapalnych jelit i jeszcze bardziej pogarszać stan chorego.

Zanim więc sięgniemy, bo te środki wypróbujmy domowe sposoby na zaparcia. Poniżej podajemy przepisy na napoje przeczyszczające, które można przygotować w zaciszu domowym. Pochodzą one z książki Andrzeja Szymańskiego "Wielki przewodnik po medycynie naturalnej". Wszystkie opisane poniżej napoje są łagodne dla organizmu, pod warunkiem, że są spożywane w zalecanych ilościach i oczywiście nie wszystkie razem.

Ciepła woda – tani i prosty środek przeczyszczający

Szklanka ciepłej wody to najprostszy i jednocześnie jeden z najskuteczniejszych środków przeczyszczających, zwłaszcza gdy połączymy go z ruchem (woda i ruch pobudzają jelita do pracy i przyspieszają wypróżnienie). Aby osiągnąć efekt przeczyszczający, należy wypić wolno 1-2 szklanki gorącej, przegotowanej wody (38-39 st. C). Defekacja następuje najczęściej zaraz po wypiciu wody.

Napój przeczyszczający z suszonych śliwek

Śliwki suszone są znakomitym środkiem przeczyszczającym. Dlatego każdego ranka warto zjeść na czczo 5-6 śliwek suszonych. Wieczorem, dzień wcześniej, można je zalać wodą, by odpowiednio zmiękły.

Napój przeczyszczający z cebuli

Kilka główek obranej cebuli rozgotuj w 300 ml wody, a potem odcedź cebulę od naparu. Powstały napój wypij na raz.

Napój przeczyszczający z tarniny

3 łyżki stołowe wysuszonego kwiatu tarniny wsyp do 1/2 litra wrzącej wody. Nie dopuszczając do ponownego zagotowania, zaparzmy napar pod przykryciem przez 30 minut. Taki napój, przecedzony, należy pić dwa razy dziennie – pół szklanki rano i wieczorem przed jedzeniem.

Napój przeczyszczający ze słodkich migdałów

Kilka słodkich migdałów tłuczemy bardzo drobno i zalewamy 1 szklanką zimnej, przegotowanej wody. Po 15 minutach napój jest gotowy. Pijemy go rano i wieczorem przed jedzeniem, niewielką filiżanką, na raz.

Napój przeczyszczający z liści sensu

Liście senesu przygotowujemy jak herbatę ziołową. Dla osób dorosłych 7-8 listków (dla dzieci 2-3 listki) w 1 filiżance wrzącej wody. Napar możemy dosłodzić miodem i pić raz dziennie, najlepiej rano na czczo. Po 4-6 godzinach poczujemy ból brzucha (kolkę), a potem następuje wypróżnienie.

Napój przeczyszczający z aloesu

Jedną szklankę ciepłej wody z dodatkiem 1 łyżeczki miodu i proszku aloesowego (na czubku noża) wlewamy do emaliowanego garnka i zagotowujemy. Po przestudzeniu pijemy na czczo.

Olej rycynowy

2-3 łyżki stołowe oleju rycynowego można rozpuścić, aby pozbyć się niemiłego smaku oleju, w niewielkiej ilości czarnej kawy (prawdziwej lub zbożowej) albo posłodzonej wodzie z cytryną.

Ważne!

Jeśli opisane powyżej sposoby nie pomogą i zaparcia nadal się utrzymują, należy skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę naszych problemów. Zaparć nie należy bagatelizować – mogą być one objawem poważnych chorób, np. niedoczynności tarczycy, przewlekłej niewydolności nerek, choroby zapalnej jelit, a także niepożądanych działaniem stosowanie niektórych leków.

Pomocne w łagodzeniu dolegliwości związanych z zaparciami mogą być również kompresy na brzuch, kąpiele i masaże brzucha (wpływają one dobrze na działanie przewodu pokarmowego).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Wielki przewodnik po medycynie naturalnej, Andrzej Szymański, Wydawnictwo WAM, 2017