Zamknij

Domowe sposoby na muszki owocówki: płyn do naczyń, ocet, cytryna i goździki

13.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:27
Sposoby na muszki owocówki
fot. Shutterstock

Muszki owocówki mogą uprzykrzyć życie. Cytryna i goździki, ocet jabłkowy i płyn do mycia naczyń czy pułapka z bananem to tylko niektóre domowe sposoby na muszki owocówki. 

Muszka owocówka (Drosophila melanogaster) to bardzo pożyteczne stworzenie. Jej geny pokrywają się z naszymi, szybko się mnoży i krótko żyje. To dlatego naukowcy upodobali ją sobie do badania cech dziedzicznych. O ile jej życie warto poznać „od kuchni”, o tyle w kuchni może uprzykrzyć życie. Poznaj najlepsze domowe sposoby na muszki owocówki.

Pułapka na muszki owocówki — ocet jabłkowy i płyn do mycia naczyń

Do połowy szklanki wlewamy ocet jabłkowy. Dodajemy pół łyżeczki cukru. Miksturę zatruwamy kilkunastoma kroplami płynu do mycia naczyń.

Sposób na muszki owocówki — cytryna i goździki

Kroimy na pół cytrynę. Jedną z połówek nadziewamy goździkami. Wabik wkładamy do słoika, do którego wkładamy „lejek” zrobiony z kartki papieru. Lejek przyklejamy do słoika taśmą klejącą lub wywijamy brzegi i zabezpieczamy gumką recepturką. Chodzi o to, żeby muszka weszła do słoika, ale przez wąski otwór nie mogła z niego wyjść.

Pułapka na muszki owocówki — wersja z bananem

Do słoika wkładamy kawałek banana. Otwór zamykamy „lejkiem” zrobionym z kartki papieru. Lejek przyklejamy do słoika taśmą klejącą lub wywijamy brzegi i zabezpieczamy gumką recepturką. Chodzi o to, żeby muszka weszła do słoika, ale przez wąski otwór nie mogła z niego wyjść.

Są też mniej konwencjonalne metody, którymi dzielą się internauci:

  • Winna uczta — na blacie zostawiamy otwartą butelkę z resztką wina. Muszki wchodzą do butelki, ale nie mogą się z niej wydostać.
  • Metoda ghostbusters — niewielki odkurzacz zarzucamy na plecy. Cierpliwie, niczym wytrawni pogromcy duchów, wciągamy muszki owocówki do odkurzacza.
  • Z miotaczem w dłoni — to z kolei metoda dla niecierpliwych. Płynem do mycia szyb skraplamy chmarę. Padłe okazy i resztki płynu ścieramy papierem ręcznikowym.
  • Na wściekłego kocura — moczymy dłonie w wodzie i rozpościerając szeroko palce, machamy nimi w powietrzu. Przylepione muszki zmywamy pod kranem.