Zamknij

Domowa aromaterapia. Rośliny doniczkowe, które pomogą Ci zasnąć

Aleksandra Supryn
18.01.2016 15:54

Dobrze przespana noc to klucz do zdrowia. Nieprzespana noc niewątpliwie negatywnie wpłynie na Twoją efektywność, koncentrację oraz samopoczucie. Co więcej, badania pokazują, że odpowiednia ilość snu pomaga nawet utrzymać prawidłową wagę oraz zapobiega wielu chorobom. Co więc zrobić, aby poprawić jakość snu?

Domowe sposoby na dobry sen - rośliny, które pomogą Ci zasnąć
fot. ---

Zainwestuj w rośliny doniczkowe. Oprócz tego, że wnętrze stanie się przytulniejsze, to zasypianie będzie o wiele łatwiejsze, a sam sen znacznie bardziej relaksujący i regenerujący.

Większość przypadków bezsenności jest powodowana stresem oraz niepokojem. Warto więc otoczyć się roślinami, które mają na nas zbawienny, relaksujący wpływ. To jednak nie wszystko. Sen bywa często zaburzony przez zbyt małą ilość tlenu w pomieszczeniu. Możesz ją w prosty sposób zwiększyć wstawiając do pokoju kilka doniczek z aloesem, lawendą lub jaśminem.

Lawenda

Zapach lawendy świetnie wpływa na ludzki organizm. Badania pokazały, że jest nawet w stanie poprawić męskie libido. Jednak jej najbardziej znanym zastosowaniem jest działanie uspokajające. Sam jej zapach potrafi zrelaksować oraz uspokoić. Usuwa również symptomy psychosomatyczne – spowalnia przyspieszoną pracę serca, obniża ciśnienie krwi oraz znacznie redukuje stres.

Udowodniono też, że zapach lawendy sprawia, że sen jest głębszy, ruchy gałek ocznych podczas fazy REM – mniej intensywne, a rozbudzenie się rano o wiele szybsze.

Aloes

Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się roślinami w swoim domu, zainwestuj w aloes. Nie musisz go zbyt często podlewać, ani dużo się nim zajmować. Za to korzyści, które płyną z wstawienia go do pokoju są ogromne.

Aloes bardzo efektywnie oczyszcza powietrze – pochłania dwutlenek węgla i zamienia go w tlen. Dzięki temu w sypialni będzie więcej tlenu, a Tobie będzie spało się lepiej.

Jaśmin

To kolejna roślina, którą warto ustawić na szafce nocnej. Jej zapach znacznie zmniejsza uczucie niepokoju (zobacz jakie zioła pić na uspokojenie), a co za tym idzie poprawia jakość snu. Łatwiej będzie Ci zasnąć, a sam sen będzie spokojny. To jeszcze nie wszystko – rano nie będziesz miał problemów z wstawaniem, a w ciągu dnia będziesz bardziej rozbudzony i produktywny.

Sukulent

Wstawienie do pokoju doniczki z sukulentem również poprawi jakość snu. Roślina ma właściwości podobne do aloesu – oczyszcza powietrze – i jest równie łatwy w hodowli.

Zamiana dwutlenku węgla w tlen to nie jedyna umiejętność sukulentów. Badania pokazują, że roślina ta jest również w stanie przefiltrować niektóre toksyczne związki (formaldehyd, trichloroeten czy benzen) znajdujące się w naszym domowym powietrzu.

Gardenia

Entuzjaści roślin doniczkowych powinni postawić w sypialni gardenię. Jest znacznie trudniejsza w hodowli i potrzebuje o wiele więcej uwagi niż aloes czy sukulent.

Świetnie wpływa jednak na sen. Niemieckie badania przeprowadzone na myszach udowodniły, że gardenia ma podobny wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu jak valium – uspokaja i łagodzi niepokój. 

___

ZdrowoBardzo / AS