Zamknij

Czy płukanie nosa solą fizjologiczną może zapobiec zarażeniu koronawirusem?

20.04.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:47
Czy płukanie nosa solą fizjologiczną może chronić przed koronawirusem?
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na swoich stronach rozprawia się z najczęstszymi mitami dotyczącymi koronawirusa SARS-CoV-2. Płukanie nosa solą fizjologiczną jako ochrona przed tym patogenem – jest jednym z takich mitów. 

Niektóre osoby wierzą, że przepłukanie solą fizjologiczną (lub innym roztworem) nosa skutecznie chroni przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety, nie jest to prawda. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na swoich stronach odniosła się do tego dość powszechnego mitu:
„Czy można zapobiec zarażeniu się koronawirusem płucząc solą fizjologiczną nos? Nie. Nie ma żadnych dowodów na to, że ta czynność chroni ludzi przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2”. Specjaliści WHO dodaję, że co prawda istnieją pewne ograniczone dowody na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc ludziom szybciej zregenerować się po przeziębieniu, ale nie chroni przed infekcjami.

Skąd się więc wzięła ta plotka? Koronawirus SARS-CoV-2 przedostaje się do naszego organizmu przez nos i usta, stąd wiele osób wierzy, że płucząc regularnie nos solą fizjologiczną zapobiegnie zarażeniu się (że wirus zostanie wypłukany zanim dostanie się do organizmu). Niestety tak to nie działa. Obecnie najskuteczniejszą metodą ochrony jest stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, czyli częste mycie dłoni, nie dotykanie brudnymi dłońmi twarzy, zasłanianie twarzy maseczką, przebywając w miejscach, w których możemy mieć kontakt z tzw. cichymi nosicielami, czyli osobami, które są zarażone, ale nie mają żadnych objawów choroby.

Źródło: WHO