Chciała wyleczyć grzybicę, a doznała poważnego poparzenia. Sprawcą okazał się czosnek

06.07.2018 14:09
Leczenie grzybicy czosnkiem moze skończyć się popwarzeniem skóry
fot. Shutterstock

Czosnek uważany jest za cudowny lek. Choć faktycznie ma wiele zdrowotnych właściwości, to jak wszystkie inne naturalne leki, nie powinien być nadużywany. Błędem jest także stosowanie surowego czosnku na podrażnioną skórę. Przekonała się o tym pewna 45-latka, która czosnkiem chciała leczyć grzybicę paznokcia. Skończyło się to poważnym poparzeniem. Jak to możliwe?

Czosnek jest powszechnie uważany za doskonały naturalny lek. Według niektórych osób można się czosnkiem leczyć „od góry do dołu”. Tak też myślała pewna 45-latka, która chciała wyleczyć grzybicę czosnkiem. Kobieta doznała poparzenia drugiego stopnia po tym, jak zaczęła okładać palec dotknięty grzybicą świeżym czosnkiem. 

Według zeznań kobiety palec po „kuracji” czosnkiem stał się czerwony i szybko pokrył się pęcherzami. Co ciekawe, pomimo występujących dolegliwości kobieta wierzyła w leczniczą moc czosnku. Spędzała cztery godziny dziennie z nałożonym na palec plasterkiem surowego czosnku. Specyficzną kurację stosowała przez cały miesiąc.

Zobacz także

Od grzybicy do poparzenia

Efekt tej kuracji nie był pozytywny. Zamiast wyleczyć się z grzybicy paznokcia, poważnie sobie zaszkodziła. Okłady ze świeżego czosnku spowodowały poparzenie skóry drugiego stopnia!

Eksperci alarmują, że ze świeżym czosnkiem nie wolno przesadzać. Choć prawdą jest, że czosnek stosowany jest w leczeniu od tysięcy lat, to stosowany nieumiejętnie może wywoływać poparzenia chemiczne i kontaktowe zapalenia skóry.

Kobieta w końcu zgłosiła się na pogotowie, ale jej palec już od 12 godzin był zaczerwieniony, bolesny i pokryty pęcherzami. Leczenie poparzonego palca trwało kilka tygodni. Lekarze ostrzegli kobietę, by nie stosowała podobnego leczenia na własną rękę i nie okładała nigdy więcej skóry czosnkiem, szczególnie gdy jest ona zmieniona chorobowo.

Dlaczego doszło do poparzenia? Czosnek zawiera związki siarki, które mogą reagować na ciepło i wywoływać na skórze niekontrolowane reakcje. Częste i długotrwałe przykładanie świeżego czosnku może zatem prowadzić do chemicznego poparzenia skóry.

Źródło: British Meidcal Journal

Zobacz także

Źródło: dailymail.co.uk

________

zdrowie.radiozet.pl/nk