Antydepresyjna aromaterapia. Zapachy, które poprawią nastrój

Aleksandra Supryn
25.01.2016 16:17
Antydepresyjna aromaterapia. Zapachy, które poprawią nastrój
fot. Aromaterapia - zapachy, które zrelaksują, uspokoją i poprawią humor

Brak słońca i brzydka pogoda sprawiają, że wielu z nas odczuwa przygnębienie i brak chęci do działania. Jako, że przed nami jeszcze kilka miesięcy chłodów, warto spróbować czegoś, co pomoże Ci poprawić nastrój. 

Długotrwałe uczucie smutku i braku energii mogą doprowadzić do poważniejszych problemów psychicznych, głównie depresji.

Walcz z tym, zanim będzie za późno. Spróbuj domowej antydepresyjnej aromaterapii.

Jak to działa aromaterapia?

Naukowcy potwierdzają skuteczność aromaterapii. Dowiedziono, że zapachy bardzo mocno oddziałują na mózg. Każdy zapach ma specyficzne właściwości, które oddziałują na układ limbiczny. Stymulacja właśnie tej części mózgu jest w stanie przywołać wspomnienia, odczucia czy nawet poprawić nastrój.

Aromaterapia pomoże Ci zrelaksować ciało i umysł oraz się wyciszyć. Co więcej, jest również w stanie wzmocnić układ odpornościowy, usprawnić układ krążeniowy oraz załagodzić ból.

Aromaterapia w domu

Terapii zapachami możesz uświadczyć nawet w domu. Olejki eteryczne są tanie, a metody aromaterapeutyczne bardzo proste.

Możesz użyć kominków zapachowych, robić sobie inhalacje, wlać kilka kropel olejku do kąpieli lub skropić nim poszewkę poduszki.

Niektórzy korzystają również w dyfuzorów zapachowych – urządzeń, które stopniowo uwalniają zapach i roznoszą go po całym pomieszczeniu.

Zanim kupisz jednak olejek eteryczny, zwróć uwagę na to czy nie jest wykonany ze sztucznych składników. Najlepiej wybierać olejki, które mają naturalny skład bez ulepszaczy i dodatków.

Zapachy, które poprawią nastrój

Szukasz zapachu, który poprawi Ci nastrój i sprawi, że plucha i problemy w pracy przestaną być tak uciążliwe? Spróbuj tych:

Lawenda. Jest stosowana w aromaterapii do leczenia wielu dolegliwości. Została również bardzo dokładnie zbadana. Naukowcy doszli do wniosków, że jej zapach jest w stanie wywołać uczucie zadowolenia oraz znacznie uspokoić zszargane nerwy.

Cytrusy. Olejki eteryczne z cytryny, pomarańczy czy grapefruitów są w stanie pobudzić i wyrwać z ponurej apatii. Pomagają zwalczyć złość, lęki oraz przemęczenie. Ich świeży zapach poprawia koncentrację oraz pomaga uspokoić organizm.

Jagodlin wonny nazywany też ylang ylang. Naukowcy mówią, że otaczanie się tym zapachem pomaga walczyć z depresją oraz stresem. Podnosi ciśnienie krwi i przywraca równowagę, dzięki czemu znacznie łatwiej skupić się na codziennych czynnościach i wykonywać je efektywniej.

Rozmaryn. Zapach tej rośliny pomoże Ci odzyskać energię. Co więcej, poprawi również pamięć oraz pozbędzie się zmęczenia – zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Otocz się nim, kiedy czujesz, że potrzebujesz dodatkowego „kopa”, żeby zacząć dzień.

Cynamon. Cynamon ma piękny, ostry zapach, dzięki któremu pozbędziesz się zmęczenia psychicznego oraz poprawisz koncentrację i pamięć.

Mięta. Użyj jej kiedy czujesz, że masz gorszy dzień i nie możesz się skoncentrować. Od razu poczujesz przypływ energii, który pozwoli Ci się skoncentrować i pomoże myśleć.

Majeranek. Olejek z majeranku od lat stosowany jest w medycynie alternatywnej jako lek na smutek, apatię oraz lęki.

Róża. Zapach płatków tego kwiatu stymuluje cały organizm, a więc i umysł. Dłuższe wdychanie jego aromatu jest w stanie wzbudzić w nas poczucie szczęścia i spokoju.

Drzewo sandałowe. Ma właściwości uspokajające, które są w stanie ukoić nerwy, pozbyć się stresu oraz zmniejszyć napięcie zarówno w ciele, jak i umyśle.

___

ZdrowoBardzo / AS