UJ uhonorował Jurka Owsiaka za wkład na rzecz medycyny rozwojowej

28.06.2017 11:33

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowały się wręczyć prezesowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowy, złoty medal za działania umożliwiające rozwój polskiej medycyny.

UJ uhonorował Jurka Owsiaka za wkład na rzecz medycyny rozwojowej fot. UJ/Wojciech Olszanka/East News

Sentencja "Plus ratio quam vis" w tłumaczeniu z łaciny oznacza "Więcej rozum niż siła" i jest wpisana do statusu najstarszej polskiej uczelni. Pierwszy medal z tym hasłem od władz Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji 600-lecia odnowienia go przez św. Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę otrzymał w 1997 roku jej absolwent - papież Jan Paweł II, który jeszcze jako Karol Wojtyła studiował tam polonistykę i teologię (która wchodziła wtedy w strukturę UJ).

Podobne wyróżnienie spotkało m.in. Jose Manuela Barroso - za dokonania na rzecz wspólnej Europy jako przewodniczący Komisji Europejskiej. Dostał je też były prezydent Francji Valéry Giscard d'Estaing, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii dr James Dewey Watson. W ubiegłym roku złoty medal trafił do Andrzeja Wajdy. Teraz do tego szacownego grona dołączy Jurek Owsiak - prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Władze Uniwersytety Jagiellońskiego zdecydowały się przyznać mu złoty medal za "ogromny wkład na rzecz medycyny rozwojowej, owocne i mądre wspieranie leczenia małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, wyposażenie go w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy, a także z ideę jednoczenia ludzi - zwłaszcza tych młodych - w celu niesienia pomocy słabszym i potrzebującym". Uroczystość wręczenia Jurkowi Owsiakowi oznaczenia "Plus ratio quam vis" odbyła się w środę w Collegium Novum UJ.

Zrzut ekranu 2017-06-28 o 16.21.04

Teraz chyba już tylko czas na Nobla? Jak sądzicie?

Zrzut ekranu 2017-06-28 o 11.31.12 1
Zagłosuj

Czy popierasz pomysł zgłoszenia kandydatury Jurka Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla?

Zrzut ekranu 2017-06-29 o 16.21.25

________

zdrowie.radiozet.pl/π

Oceń