Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy i jak się do niego przygotować?

12.07.2017 15:54

Chirurgiczne usunięcie zaćmy to jeden z najszybszych i najmniej inwazyjnych zabiegów operacyjnych. Dowiedz się, jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy, ja się należy do niego przygotować, a także jakie są przeciwskazania do wykonania tego zabiegu.

Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy i jak się do niego przygotować? fot. materiały prasowe

Zabieg usunięcia zaćmy to jedyny sposób na powrót wzroku do pełnej sprawności. Wielu chorych wstrzymuje się jednak przed interwencją chirurgiczną z obawy przed bólem lub długotrwałą rekonwalescencją. Operacja ta jest jednak prosta, bezbolesna i co najważniejsze – efekty są „widoczne” już kilka dni po jej wykonaniu.

Jak wygląda operacja usunięcia zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy trwa średnio około 20 minut. Przed wejściem do gabinetu zabiegowego pielęgniarka pomaga pacjentowi włożyć ubiór operacyjny, a następnie prowadzi go na fotel.
Na początku lekarz zakrapia oko pacjenta specjalnymi kroplami ze środkiem znieczulającym o działaniu miejscowym. Dodatkowo może też zastosować krople z antybiotykiem w celu uniknięcia infekcji, jak również krople przeciwzapalne, aby zmniejszyć ewentualny obrzęk.
Następnie pielęgniarka nakłada na twarz chorego specjalną jałową folię z otworem na operowane oko oraz maseczkę chirurgiczną. 
Gdy już wszystko jest przygotowane i właściwie zabezpieczone, do pracy przystępuje chirurg. Za pomocą specjalnych ostrzy chirurgicznych robi w rogówce nacięcie o długości 2-2,2 mm. Potem wprowadza specjalną sondę, którą za pomocą ultradźwięków rozbija chorą soczewkę na części, a następnie większe urządzenie przypominające mikroodkurzacz, wysysające rozdrobnione fragmenty zmętnionej soczewki i czyszczące tylną część komory oka.
W dalszej kolejności chirurg wprowadza na miejsce starej soczewki nową, sztuczną, za pomocą iniektora. Jest ona zwinięta w rulon, który lekarz rozwija w miejscu usuniętej soczewki i dopasowuje ją do kształtu rogówki.
Na koniec nakładany jest opatrunek na oko pacjenta, a on sam jest gotowy do zejścia z fotela operacyjnego.

Jakie badania trzeba wykonać przed operacją usunięcia zaćmy?

Co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem należy wykonać kilka badań, na które kieruje pacjenta lekarz zlecający usunięcie zaćmy. Te badania to:

  • morfologia krwi,
  • EKG,
  • badanie moczu,
  • pomiar poziomu glukozy we krwi (w przypadku diabetyków).

Jeśli wyniki badań będą prawidłowe, powinniśmy uzyskać specjalne zaświadczenie, np. od lekarza rodzinnego, i na podstawie otrzymanych dokumentów możemy być zakwalifikowani do dalszego leczenia.

Badanie kwalifikacyjne bezpośrednio przed zabiegiem

W dniu przyjęcia do kliniki pacjent poddawany jest badaniu kwalifikacyjnemu, które jest podstawą przygotowania dokumentacji medycznej. Lekarz zada pacjentowi szereg pytań dotyczących ogólnego stanu zdrowia, zrobi szczegółową diagnostykę wzroku (m.in. zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i obliczy moc optyczną sztucznej soczewki).
Na tym etapie chory może też zadawać pytania o wszystkie interesujące go kwestie związane z zabiegiem. Badanie jest bardzo dokładne, ponieważ to od jego wyniku zależy, czy pacjent zostanie dopuszczony do operacji. 

oczcz
fot. Les Black, flickr.com, CC BY-SA 2.0

Kiedy nie można wykonać zabiegu usunięcia zaćmy?

Trzeba pamiętać, że zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany na oku (newralgicznym organie) i dlatego podlega bardzo restrykcyjnym zasadom. Z wykonania zabiegu należy zrezygnować lub przełożyć termin jego wykonania, gdy:

  • czujemy się osłabieni lub przeziębieni - nawet zwykły kaszel może okazać się w takim przypadku niebezpieczny, ponieważ gwałtowny ruch głową może doprowadzić do poważnego uszkodzenia oka;
  • niedawno przeszliśmy udar lub mieliśmy zawał serca - od tego zdarzenia musi upłynąć minimum pół roku, zanim będziemy mogli przystąpić do zabiegu.

W dniu operacji zaćmy nie powinniśmy pić napojów, takich jak: kawa, alkohol i innych, które mogą zwiększyć ciśnienie krwi. Najpóźniej 6 godzin przed zabiegiem należy zmyć makijaż i nie używać żadnych kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol.
Przed operacją lekarz powinien nam doradzić, jaka soczewka będzie dla nas optymalna. Po jej wybraniu trafimy bezpośrednio na salę operacyjną.

O czym należy pamiętać po zabiegu usunięcia zaćmy?

Następnego dnia po operacji pacjent poddawany jest kontrolnemu badaniu okulistycznemu. Na podstawie jego wyników lekarz ocenia, czy zabieg się powiódł i czy chory może wrócić do domu. Kolejne badanie pacjent powinien wykonać najpóźniej do 2-3 tygodni po zabiegu, a rok później kontrolę stanu dna oka.
Systematyczne, okresowe terminy kolejnych badań wyznacza już lekarz okulista spoza kliniki, bazując na aktualnym stanie narządu wzroku chorego. Tutaj należy pamiętać, że każdy jest inny. Dlatego osoby leczone na zaćmę w trakcie rekonwalescencji powinny zgłaszać wszystkie wątpliwości i niepokojące je objawy opiekującemu się nimi lekarzowi.
Niewielki dyskomfort i wrażenie ciała obcego w oku może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po zabiegu - dopóki nie zagoją się rany po operacji. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowana była postać choroby w naszym przypadku. Im szybciej zostaniemy prawidłowo zdiagnozowani, tym większe mamy szanse na szybkie odzyskanie prawidłowej ostrości widzenia. U wielu pacjentów obie gałki oczne wymagają usunięcia zaćmy. W takich przypadkach zabieg na drugim oku można wykonać już w odstępie 3 tygodni od pierwszej operacji.

Jak zadbać o oczy po operacji zaćmy?

1. Odpoczywaj

Przez kilka dni po zabiegu nie należy forsować się. Warto przebywać głównie w pozycji leżącej.

2. Prowadź higieniczny tryb życia

Po każdym zabiegu chirurgicznym należy chronić się przed infekcjami. Bezpośrednio po operacji oraz przez kilka następnych dni nie należy dotykać oka (zwłaszcza niezdezynfekowanymi dłońmi), ani przemywać okolic oczu.

3. Śpij tylko w określonej pozycji

By uniknąć ucisku oka po zabiegu usunięcia zaćmy, przez kilka kolejnych nocy zaleca się spanie na boku przeciwnym do operowanego organu (jeśli leczyliśmy lewe oko, powinniśmy spać na prawym boku).

4. Używaj kropli do oczu zgodnie z zaleceniami lekarza

Nawet przez miesiąc po operacji zaćmy powinno się zakraplać oczy kroplami z antybiotykiem oraz sterydami. Może to nam pomóc zapobiec ewentualnym infekcjom oka i ułatwi to nam gojenie się rogówki.

5. Nie dźwigaj, ani się nie schylaj

Wysiłek fizyczny po operacji zaćmy nie jest wskazany dla oka. Dźwiganie przedmiotów powyżej 6 kg lub gwałtowna zmiana pozycji podczas skłonu może niebezpiecznie podwyższyć ciśnienie krwi w operowanym oku. 

Zrzut ekranu 2017-07-12 o 10.07.58
źródło: materiały prasowe

____

zdrowie.radiozet.pl/π/mk

Oceń