Zamknij

Pasma Meesa na paznokciach mogą być objawem groźnej choroby

10.11.2022
Aktualizacja: 10.11.2022 18:59

Biała linia na paznokciach może być objawem poważnej choroby - pasma Meesa są objawem chorób serca, nerek, nowotworów, a także zatrucia metalami ciężkimi. Sprawdź, jak rozpoznać pasma Meesa na paznokciach.

thelancet.com/Mees' lines
fot. thelancet.com/Mees' lines
  1. Pasma Meesa, czyli białe pasma na paznokciach
  2. Pasma Meesa na paznokciach mogą być objawem choroby

Pasma Meesa (linie Meesa) to białe pasma w obrębie płytki paznokciowej palców dłoni i stóp. Białe zmiany na paznokciach mogą stanowić ważną wskazówkę w diagnostyce choroby ogólnoustrojowej.

Objaw ten nosi nazwę od nazwiska holenderskiego lekarza R.A. Meesa, który w 1914 roku opisał jego występowanie. 

Pasma Meesa, czyli białe pasma na paznokciach

Pasma Meesa to poprzeczne, nieblednące białe pasma, które biegną równolegle do obłąka (białawego półksiężyca u podstawy paznokcia) na całym łożysku paznokcia. Pasmom Meesa nie towarzyszą wypukłości. Pasma przesuwają się bliżej końca płytki paznokciowej w miarę jego wzrostu. Biała linia może pojawić się na jednym paznokciu lub na kilku paznokciach dłoni i stóp.

Wystąpienie pasm Meesa na paznokciach to sygnał alarmowy, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Paznokcie, na których występują białe linie, nie wymagają leczenia, mogą jednak wskazywać na poważną chorobę.

Pasma Meesa na paznokciach mogą być objawem choroby

Poprzeczne zmiany na paznokciach mogą sugerować chorobę układową lub działanie toksyn. Dawniej linie Meesa wiązano z zatruciem arszenikiem. Obecnie występowanie pasm Meesa, czyli białych pasm na paznokciach może być objawem zatrucia arsenem (składnik arszeniku) lub talem oraz tlenkiem węgla. Może też wskazywać na niewydolność serca lub nerek, a także niedokrwistość sierpowatą, lub pelagrę - chorobę wywołaną przez niedobór witamin z grupy B. Linie Meesa występują też u chorych na nowotwory (m.in. chłoniak Hodgkina) i u osób po chemioterapii. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Mees lines and Beau lines after chemotherapy" Tzu-Chuan Huang, MD and Tsu-Yi Chao, MD (Canadian Medical Association Journal)