Zamknij

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry - sprawdź swój wzrok

28.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:15
Badanie przesiewowe w kierunku jaskry e-jaskra
fot. Shutterstock

Jeśli miewasz częste bóle głowy, nadciśnienie lub zdiagnozowano u ciebie cukrzycę, zgłoś się na bezpłatne przesiewowe badania w kierunku jaskry. Mogą one uratować twój wzrok!

Jaskra jest wyjątkowo podstępną chorobą oczu, bo daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy zmiany są już zaawansowane i nieodwracalne, nie daje też żadnych dolegliwości bólowych. Choroba ta prowadzi do całkowitej utraty wzroku, ale zmiany w polu widzeniu są powolne i oko się do nich przyzwyczaja. To jest przyczyną późnej diagnozy jaskry.

Jaskra to podstępna choroba, będąca jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie. W krajach rozwiniętych drugą, zaraz po zaćmie. Może rozwijać się nawet u 850 tys. Polaków, ale jej leczeniu poddaje się zaledwie 350 tys. z nich. Co więcej, aż 70 proc. przypadków choroby wykrywanych jest zbyt późno, by zachować dobre widzenie.

Tymczasem tę chorobę wykrytą odpowiednio wcześnie da się zahamować  lub znacząco spowolnić. W Polsce od 2 grudnia będą dostępne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Można je wykonać w nowo otwartym Centrum Jaskry, mieszczącym się na ulicy Grzybowskiej w Warszawie. Aby zapisać się na badanie, wystarczy zadzwonić pod numer: +48 22 824 38 57.

Badanie przesiewowe w kierunku jaskry - kto powinien je wykonać?

Powinny je wykonać przede wszystkim osoby po 55. roku życia, a także z grupy podwyższonego ryzyka (bez względu na wiek). Należą do nich osoby m.in.:

 • w których rodzinie występowały przypadki jaskry,
 • mające wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność),
 • cierpiące na nadciśnienie tętnicze,
 • mające problemy z krążeniem (u których pojawia się problem zimnych dłoni i stóp),
 • skarżące się na częste bóle głowy (migreny),
 • u których zdiagnozowano cukrzycę.

Do wizyty u okulisty, a także do wykonania badania przesiewowego w kierunku jaskry, bezwzględnie powinno nas skłonić pojawienie się poniższych objawów:

 • ograniczenie widzenia z boku,
 • zwężające się pole widzenia,
 • rozmycie konturów obserwowanych obiektów,
 • aureola widziana wokoło źródeł światła,
 • ogólnie nieostre widzenie,
 • uporczywe bóle głowy,
 • bóle oka,
 • zaczerwienienie oka.

- Pojawienie się problemów z krążeniem, nadciśnieniem, powinno nas skłonić do wizyty w okulisty. Problemy z prawidłowym ukrwieniem mogą skutkować niedotleniem i niedożywieniem nerwu wzrokowego - powiedział prof. dr. n. med. Jacek Szaflik.  I dodał: - Jaskra może wpłynąć na nasze codziennie życie, np. uniemożliwić nam prowadzenie samochodu, pracę na komputerze, ale także utrudnić wykonywanie domowych obowiązków. Szybkie wdrożenie leczenia może ten proces wyhamować  lub zastopować. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Na czym polega badanie przesiewowe w kierunku jaskry?

Badanie, które można wykonać w Centrum Jaskry jest bezbolesne i szybkie - trwa tylko kilka minut, a także bezpłatne. Polega ono na zrobieniu zdjęcia dna oka (bez konieczności zapuszczania kropli rozszerzających źrenice) oraz bezkontaktowym pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przed badaniem pacjent musi wypełnić ankietę, w której zaznacza pojawiające się u niego dolegliwości (np. bóle głowy, zimne dłonie, skoku ciśnienia).

Wyniki badania można otrzymać na adres mailowy, smsem lub na adres domowy.

Ważne!

Badanie nie jest diagnozą, a jedynie może sugerować podejrzenie choroby i dawać zalecenie dalszej diagnostyki, konsultacji u lekarza okulisty.

Jak działa platforma e-jaskra?

Opisane powyżej badanie przesiewowe zostały oparte o sztuczną inteligencję e-jaskra. To dziecko pochodzące z mariażu okulistyki i techniki komputerowej. System opracowała powołana i kierowana przez prof. Jerzego Szaflika interdyscyplinarna grupa naukowców. W jej skład weszli m.in.: okuliści: dr hab. n. med. Anna Zaleska-Żmijewska, prof. Jacek P. Szaflik, a także zespół dr hab. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki optycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzech ekspertów techniki komputerowej.

Platforma e-jaskra opiera się na komputerowej analizie barwnego zdjęcia dna oka uzupełnionego o informacje dotyczące ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sztuczna inteligencja przyporządkowuje dane zdjęcie do kategorii "zdrowej" lub "chorej", korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli – w uproszczeniu – bazy wiedzy wprowadzonej do systemu. Do stworzenia bazy posłużyło ponad 2 500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Klinicznego Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie.
Prace nad stworzeniem platformy e-jaskra trwały dwa lata, ale wciąż jest ona udoskonalana. Ma zdolność tzw. głębokiego uczenia się, a więc samodoskonalenia z każdym wykonanym badaniem.

To przełomowe i ważne badanie, które umożliwia przebadanie sporej grupy osób zagrożonych jaskrą. Jest ono tańsze, prostsze i szybsze od indywidualnych badań okulistycznych w kierunku jaskry, a jednocześnie oferuje porównywalną wiarygodność. Nie wymaga też obecności lekarza.

O tym warto wiedzieć

Badanie przesiewowe w kierunku jaskry w ramach platformy e-jaskra jest bezpłatne. Prof. Szaflik jest po wstępnych rozmowach z ministrem zdrowia, który objął honorowym patronatem tę inicjatywę. Być może z czasem wykonanie tego badania będzie możliwe w innych miastach. Pomysłodawcy platformy deklarują gotowość współpracy z innymi ośrodkami.