Zamknij

Zmiana wyglądu i zapachu potu: 6 możliwych przyczyn

04.11.2021
Aktualizacja: 04.11.2021 11:00
Zmiana wyglądu i zapachu potu: 6 możliwych przyczyn
fot. Shutterstock

Pot jest potrzebny naszemu organizmowi do utrzymania stałej temperatury ciała. Gdy ciało poci się inaczej niż zwykle, może to oznaczać stan chorobowy, ale nie tylko. Zobacz, o czym może świadczyć zmieniony wygląd i zapach potu.

  1. Nadmierny stres
  2. Zaburzenia hormonalne i choroby endokrynologiczne
  3. Ciąża i menopauza
  4. Cukrzyca
  5. Nowotwór
  6. Upośledzenie wątroby
  7. Palenie

Pot to bezbarwny roztwór soli, stąd jego swoisty słodkawy posmak. Ilość potu, jaką wydzielamy w ciągu doby, zazwyczaj nie przekracza 0,5-0,8 l., jednak może się to zmieniać w zależności od stanu zdrowia czy temperatury pomieszczenia. Pocenie się to ważny proces fizjologiczny. Pot reguluje temperaturę ciała podczas upałów czy w trakcie przeziębienia i chroni przed niebezpiecznym przegrzaniem. Gdy zmienia się wygląd, zapach lub ilość wydzielanego potu, to sygnał, że coś dzieje się z naszym zdrowiem. Jakie są główne przyczyny zmiany wyglądu i zapachu potu? Oto niektóre z nich:

Nadmierny stres

Ludzki pot zazwyczaj ma delikatny zapach. Głównym zadaniem „normalnego” potu jest chłodzenie ciała, dlatego by zniwelować jego zapach, wystarczy użyć antyperspirantu. Antyperspirant nie zadziała jednak w sytuacji ekspozycji na stres, kiedy nasz pot zmienia zapach. Stresujące sytuacje i adrenalina krążąca w organizmie powodują, że gruczoły apokrynowe zlokalizowane pod pachami zaczynają wydzielać większą ilość potu. Według naukowców nieprzyjemny zapach potu był potrzebny naszym przodkom do wzajemnego ostrzegania się przed zagrożeniem.

Zaburzenia hormonalne i choroby endokrynologiczne

Nadmierne pocenie się, zwłaszcza w nocy, może być objawem nadczynności tarczycy lub innych zaburzeń hormonalnych. Tarczyca wydziela hormony, które regulują tempo przemiany materii i pobudzają wytwarzanie energii cieplnej. Zaburzenia tarczycy mogą hamować ten proces, co objawia się nadmierną potliwością.

Ciąża i menopauza

Podczas ciąży wzrasta ilość hormonów w organizmie, zwiększa się także przepływ krwi, która przyczynia się do produkcji ciepła. Niektóre kobiety mogą mieć problem z nadmierną potliwością i brzydkim zapachem potu również po ciąży, kiedy organizm pozbywa się nadmiaru wody. Nadmierne pocenie się stanowi także jeden z objawów menopauzy. W tym przypadku jest ono związane ze spadkiem estrogenów w organizmie.

Cukrzyca

W przebiegu cukrzycy dochodzi do zaburzeń wrażliwości komórek na insulinę. Hormon ten odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Organizm, by zapewnić sobie źródło energii, zaczyna korzystać z tłuszczów zawartych w diecie. W efekcie rozkładu tłuszczów wytwarza ciała ketonowe, w tym aceton charakteryzujący się nieprzyjemnym zapachem. Przy rozwiniętej lub nieleczonej cukrzycy może dojść do niebezpiecznego stężenia acetonu w organizmie. Ciało próbuje pozbyć się substancji między innymi przez skórę, co wiąże się z drażniącym, mocnym zapachem potu. Obfitemu poceniu się może towarzyszyć również wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu.

Nowotwór

Nadmierna potliwość pojawia się na początku choroby nowotworowej (między innymi chłoniaka, guza mózgu czy raka trzustki). Oprócz zwiększonej ilości wydzielanego potu o nieprzyjemnym zapachu, u chorego może pojawić się osłabienie, bóle mięśni i kości oraz gorączka.

Upośledzenie wątroby

Pot powinien być bezbarwny. Zmiana koloru potu to sygnał, który zawsze powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Zdarza się, że pot przybiera żółtą, a nawet zielonkawą barwę. Może być to związane uszkodzeniem wątroby i wysokim poziomem bilirubiny. Zabarwienie potu może być również konsekwencją przyjmowania antybiotyków

Palenie

Nikotyna wyzwala wydzielanie acetylocholiny w organizmie. Substancja ta podnosi ciśnienie i aktywuje gruczoły potowe. Dlatego nadmierne pocenie się to częsta dolegliwość u palaczy. Niestety, utrzymuje się ona jeszcze przez jakiś czas po rzuceniu palenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: nowafarmacja.pl, mp.pl, rp.pl