Zamknij

Zielony mocz z powodu leków i chorób. Dlaczego mocz ma zielony kolor?

04.12.2020 21:05
Zielony mocz
fot. Shutterstock

Mocz powinien mieć naturalnie słomkowy, żółty kolor. Zmiana barwy moczu świadczy zwykle o toczącej organizm chorobie, ale bywa też powodowana zażywaniem leków. Właśnie to spotkało starszego mężczyznę, który oddawał zielony mocz. Jakie są przyczyny zielonego moczu? 

62-letni mężczyzna chory na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), został przyjęty na oddział intensywnej terapii z powodu wysokiego poziomu dwutlenku węgla we krwi.

Pięć dni później mocz mężczyzny, który zbierano do worka, zmienił kolor na zielony.

W tym przypadku winowajcą był propofol. Ten lek jest szeroko stosowany w znieczuleniu ogólnym, może w rzadkich przypadkach zmienić kolor moczu na zielony. Jednak przyczyn zielonego moczu może być wiele.

ZOBACZ:  Urynoterapia: picie moczu. Czy jest bezpieczne? Na czym polega?

Zielony mocz od leków i chorób

Zielony mocz może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym niektórymi infekcjami i problemami z wątrobą.

Bardzo często zielony mocz jest skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Są to najczęściej leki na bezsenność, wspomniany wyżej propofol, którego używa się w anestezji, czy też niektóre witaminy. Barwa moczu wraca do normy po odstawieniu leków.

Jeśli zielony mocz utrzymuje się przez jakiś czas pomimo odstawienia leków lub ich niezażywania, może to wskazywać na infekcję dróg moczowych, wywołaną bakterią Pseudomonas aeruginosa. Pałeczka ropy błękitnej może się pojawiać u osób, z obniżoną odpornością, długo hospitalizowanych poddawanych cewnikowaniu lub zabiegom związanym z drogami moczowymi, atakuje też cukrzyków.

Co zrobić, gdy mocz zmieni kolor na zielony? Najlepiej zgłosić się do lekarza POZ i wykonać odpowiednie badania, w tym posiew moczu.

Źródło: The New England Journal of Medicine,