Zamknij

Zgaga (refluks) po alkoholu: przyczyny. Jak się pozbyć zgagi?

19.10.2021
Aktualizacja: 19.10.2021 12:35

Na zgagę po alkoholu narzeka wiele osób. To objaw częsty i bardzo dokuczliwy. Co robić, gdy po wypiciu piwa, drinka, wina zaczyna palić w przełyku? Jak pozbyć się bólu i pieczenia w gardle? Wyjaśniamy, skąd się bierze zgaga po alkoholu.  

Zgaga po alkoholu
fot. Shutterstock
  1. Zgaga po alkoholu — przyczyny. Dlaczego po alkoholu boli przełyk?
  2. Zgaga po alkoholu — leczenie. Jak pozbyć się zgagi?

Zgaga to uczucie pieczenia i bólu w klatce piersiowej, pojawiające się najczęściej za mostkiem, które promieniuje do gardła. Może temu towarzyszyć gorzki smak w ustach. Zgaga jest dolegliwością uciążliwą, która może powodować utratę apetytu, niepokój, nudności

Zgaga po alkoholu to częste zjawisko, które pojawia się zwykle po spożyciu większej ilości trunków. Może jednak wystąpić po spożyciu jednego piwa, kieliszka wina lub drinka. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, a także od spożywanych posiłków. 

Zgaga po alkoholu — przyczyny. Dlaczego po alkoholu boli przełyk?

Przyczyną zgagi po alkoholu jest podrażnienie błony śluzowej przełyku przez cofającą się kwaśną treści z żołądka do przełyku. Taka sytuacja określana jest jako refluks żołądkowo-przełykowy.

Refluks jest wynikiem zaburzenia funkcji mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku, który w normalnych warunkach rozluźnia się, by umożliwić przepływ pokarmu z przełyku do żołądka, a następnie szybko się kurczy, co zapobiega cofaniu się pokarmu. Jednak pod wpływem pewnych czynników praca dolnego zwieracza przełyku może być zaburzona. Wtedy kwaśna treść żołądka cofa się i wywołuje objawy zgagi.

Do czynników zaburzających funkcję zwieracza przełyku zalicza się otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu oraz złe nawyki żywieniowe — przede wszystkim przejadanie się, spożywanie ciężkostrawnych pokarmów i alkoholu. 

W jaki sposób alkohol wywołuje zgagę? Zawarte w alkoholu substancje rozluźniają mięśnie dolnego zwieracza przełyku, co umożliwia przedostawanie się pokarmu (treści żołądka) w kierunku przełyku.

Zgaga po alkoholu — leczenie. Jak pozbyć się zgagi?

Nie chcesz mieć zgagi po alkoholu? Nie pij.

Jeśli natomiast świadomie decydujesz się na spożywanie alkoholu, to musisz liczyć się z tym, że będą temu towarzyszyć nieprzyjemne objawy. Alkohol etylowy działa na organizm toksycznie. Nie ma ''bezpiecznej'' dla zdrowia ilości alkoholu.

Jeśli chcesz uniknąć zgagi po alkoholu:

  • nie pal papierosów,
  • nie wypijaj napojów gazowanych i kwaśnych soków owocowych,
  • nie spożywaj dużej ilości mięsa,
  • ogranicz słone i pikantne przekąski.

Jak pozbyć się zgagi po alkoholu? Można zażyć leki zobojętniające kwas żołądkowy dostępne w aptekach bez recepty. 

PRZECZYTAJ: Naturalne sposoby na zgagę – co pomaga na tę dolegliwość? 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; recepta.pl