Zamknij

Czym grozi zbyt długie trzymanie moczu? 5 powodów, dla których lepiej tego nie robić

04.09.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 21:32

Większe ryzyko infekcji, powiększenie pęcherza moczowego, kamienie w nerkach - to tylko niektóre problemy zdrowotne, które mogą się pojawić, gdy będziemy wstrzymywać mocz. Sprawdź, czym grozi zbyt długie trzymanie moczu.

Zbyt długie wstrzymywanie moczu - konsekwencje
fot. Shutterstock

Jeśli czujesz potrzebę pójścia do toalety, nie odkładaj tej czynności w czasie. Zbyt długie trzymanie moczu może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jeśli nasz pęcherz moczowy jest pełny ciało wysyła sygnał, że konieczne jest jego opróżnienie. Ignorowanie tych sygnałów przed dłuższy czas przyczyni się nie tylko do problemów zdrowotnych, o których poniżej, ale również do tego, że mózg przestanie reagować i wysyłać odpowiednie sygnały.

Powstrzymywanie moczu powoduje dyskomfort w postaci uczucia parcia na pęcherz, dreszczy, a nawet bólu w miednicy. Ciągła kontrola pęcherza, aby nie popuścić, sprawia, że czujemy się zmęczeni i mamy gorszą koncentrację.  
Jeśli wstrzymywanie oddawania moczu ma miejsce rzadko i na krótko (np. gdy dojeżdżamy do pracy i po drodze nie ma toalety), to nie powinniśmy się martwić. Gorzej, gdy jest to stała praktyka, a wstrzymywanie moczu przeciąga się do kilku godzin.

Zdrowa dorosła osoba z reguły oddaje mocz od 3 do 7 razy dziennie, choć oczywiście wszystko zależy m.in. od ilości i typu przyjmowanych płynów, spożywanych pokarmów, wieku czy siły mięśni pęcherza. Czym może skończyć się zbyt długie (i zbyt częste) przetrzymywanie moczu? (Patrz: Posiew moczu wykrywa bakterie. O czym świadczy wynik ujemny lub dodatni?).

1. Większe ryzyko infekcji dróg moczowych

Mocz jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Jeśli jest regularnie wydalany, nie stanowi zagrożenia. Jednak każdy zastój moczu może przyczynić się do rozwoju infekcji dróg moczowych. Dlaczego? Bakterie znajdujące się w cewce moczowej moczu mogą się przemieszczać, np. do pęcherza moczowego, nerek i tam przyczyniać się do infekcji.

Ważne! Im dłużej bakterie znajdują się w naszym organizmie, tym większe prawdopodobieństwo, że przedostaną się w inne miejsca i doprowadzą do chorób układu moczowego.

Dowiedz się więcej: Zapalenie pęcherza moczowego: profilaktyka ma znaczenie. Jak leczyć chory pęcherz?

2. Powiększenie pęcherza moczowego

Częste i długie przetrzymywanie moczu wpływa także na pęcherz moczowy - mocno go rozciąga. Normalnie w pęcherzu może się mieścić do 250 ml płynu (czyli około 1 szklanki). Gdy pęcherz jest pełny, aktywowane receptory wysyłają do mózgu informację, że należy udać się do toalety. Jeśli będziemy ignorować te sygnały, jeśli nie opróżnimy pęcherza, płyny, które będą się w nim nadal gromadzić, poszerzą jego ścianki i w ten sposób powiększy się sam pęcherz moczowy. To może prowadzić do jego uszkodzenia i zaburzenia jego funkcji.

Warto przeczytać: Skuteczna pomoc dla kobiet z problemem nietrzymania moczu

3. Ilość moczu może być ważną informacją o ewentualnych chorobach

Zdrowa, dorosła osoba oddaje w ciągu doby około 1,5 litra moczu, podczas 3 do 7 wizyt w toalecie. Zaburzenie tego rytmu czy zmniejszenie ilości wydalanego moczu może być ważną wskazówką dotyczącą prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Na przykład zmniejszenie ilości wydalanego moczu może świadczyć o skąpomoczu (mniej niż 400 ml na dobę), a nawet bezmoczu (poniżej 100 ml na dobę). Taka sytuacja może zagrażać zdrowiu pacjenta, bo toksyczne produkty przemiany materii nie mogą być usunięte, a to w konsekwencji może prowadzić do niewydolności nerek. Odwrotna sytuacja, czyli wydalanie zwiększonej ilości moczu (powyżej 2000 ml), może świadczyć np. o torbielowatości nerek, przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniu nerek czy wrodzonych wadach nerek.

Lepiej to wiedzieć: Bakteriemia to nie sepsa. Objawy zakażenia bakteryjnego krwi

4. Ryzyko kamieni nerkowych

Powstrzymywanie się od wydalania moczu zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Powstają one na skutek krystalizowania się minerałów i ich soli. Pozbycie się kamieni wiąże się z ogromnym bólem. Lepiej więc zadbać o regularne wypróżnienie pęcherza, aby usuwać z organizmu złogi mogące przyczyniać się do tworzenia kamieni.

5. Odpływ pęcherzowo-moczowy

Wstrzymując mocz możesz doprowadzić do odpływu pęcherzowo-moczowego (inaczej refluksu pęcherzowo-moczowego), czyli stanu, gdy dochodzi do cofania się moczu z pęcherza moczowego do moczowodów i nerek. W normalnych warunkach moczowód przy ujściu do pęcherza moczowego przebiega na pewnym odcinku śródściennie, a następnie podśluzówkowo, co zapobiega się cofaniu moczu. Gdy ten mechanizm zastawkowy zawodzi, cofający się mocz stanowi potencjalne ryzyko wstecznego zakażenia nerki.

Zobacz także: Ból w podbrzuszu kłuje i ciągnie. Jak rozpoznać jego źródło?

zdrowie.radiozet.pl/ mk