Zadyszka przy wchodzeniu po schodach: jakie są tego przyczyny?

29.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:09
Zadyszka przy wchodzeniu po schodach
fot. Shutterstock

Podczas wchodzenia po schodach masz zadyszkę? Pokonanie nawet kilku stopni, nie mówiąc już o wejściu na 4. piętro, jest dla ciebie problemem? Osoby zdrowe nie powinny mieć problemów z wchodzeniem po schodach, dlatego zadyszka powinna być sygnałem alarmowym. Dowiedz się, czego objawem może być zadyszka przy wchodzeniu pod górę.

Zadyszka (duszność) przy wchodzeniu po schodach lub po prostu wchodzeniu pod górę powinna niepokoić, szczególnie gdy wcześniej nie było to problemem.

Przyczyny zadyszki  

Zmniejszenie tolerancji wysiłku, czyli większa męczliwość odczuwana w trakcie wykonywania codziennych czynności, jest często subtelnym, wczesnym objawem chorób układu oddechowego i układu krążenia, w tym niewydolności serca. Występowanie zadyszki, sapanie (świsty lub inne nieprawidłowe dźwięki oddechowe) mogą być również pierwszymi objawami astmy.

Zadyszka może powstać na podłożu kilku mechanizmów:

  • Zadyszka i ucisk w klatce piersiowej: może to świadczyć o skurczu oskrzeli związanym z napadem astmy oskrzelowej albo o śródmiąższowym obrzęku płuc w wyniku niedokrwienia serca.
  • Zadyszka i zwiększony wysiłek oddechowy: mogą to być objawy obturacji oskrzeli w wyniku zaostrzenia astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, lub choroby nerwowo-mięśniowej.
  • Zadyszka i uczucie braku powietrza lub nagła potrzeba nabrania oddechu: może to wskazywać na zwiększony napęd oddechowy w wyniku zastoinowej niewydolności krążenia, lub zatorowości płucnej.
  • Zadyszka i niemożność nabrania głębokiego oddechu: to może być objaw rozdęcia płuc z powodu astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz ze zmniejszeniem objętości oddechowej na skutek włóknienia płuc.
  • Zadyszka, szybki oddech, kołatanie serca i potliwość: to mogą być objawy paniki lub silnego zdenerwowania.

Zdarza się, że zadyszka przy wchodzeniu po schodach, czy też samo pogorszenie się tolerancji wysiłku nie ma podłoża chorobowego, a jedyną przyczyną zadyszki jest brak kondycji występujący głównie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Osoby ze złym stanem sprawności fizycznej mogą żalić się na ciężki oddech, szybkie i nadmierne oddychanie oraz uczucie zmęczenia.

Diagnozowanie zadyszki

Zadyszka, zwłaszcza gdy wcześniej nie występowała lub gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy, powinna zaniepokoić. Należy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, by sprawdzić, czy za zadyszką nie kryje się poważna choroba.

Jeżeli przyczyną zadyszki jest choroba płuc lub serca, trzeba leczyć schorzenie podstawowe. Opanowanie choroby najczęściej pozwala pozbyć się także zadyszki.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.